Bir Siyah Iraklının TV Haberlerinde Ani Kariyeri: ‘Bütün Renkleri Görmek İstediler’

dunyadan

Aktif Üye
Bir Siyah Iraklının TV Haberlerinde Ani Kariyeri: ‘Bütün Renkleri Görmek İstediler’
BAĞDAT — Randa Abd Al-Aziz, Bağdat’ta bir kafede dinleniyor, konuşmaların abartılı resmi dili, resmi kararnameler ve TV spikerleri olan klasik Arapça bir kozmetik broşürünü yüksek sesle okuyarak arkadaşlarını güldürüyordu.

Bir yetenek avcısının kulak misafiri olduğu Abd Al-Aziz, kısa süre sonra tamamen beklenmedik ve hayatını değiştirecek bir teklif aldı: Haberleri televizyonda okurken ne hissederdi?

Abd Al-Aziz, yakın zamanda bir yayına hazırlanırken keşfinin hikayesini anlattı. Bir makyaj sanatçısının, kendi “bebek yüzü” olarak tanımladığı şeyi, yalnızca haberleri sunmakla kalmayıp aynı zamanda Iraklıları da yapan sofistike bir haber spikerininkine dönüştüren zırh benzeri fondöten ve göz makyajını uygulayabilmesi için yüzünü eğdi. Tarih.

25 yaşındaki Abd Al-Aziz, en azından ABD’nin Saddam Hüseyin’i neredeyse yirmi yıl önce devirmesinden bu yana devlet televizyonunun haber ve bilgi kanallarında yayın yapan ilk Kara Iraklı. (Televizyon yöneticileri, Hüseyin’in on yıllarca süren yönetimi sırasında da Siyah devlet TV çapalarının olmadığına inandıklarını söylediler.)

“Birkaç günlüğüne olur diye düşündüm ve işe yaramayacağını görecekler ve gideceğim” dedi. haber medyası. Ağla ilk görüşmeye annesini getirdi.

Abd al-Aziz’in bir kafeden çapa koltuğuna uzanan yolculuğu, altı aydan fazla 10 saatten fazla süren ses dersleri ve daha önce hiç ilgilenmediği Irak ve bölgesel siyasete daldırma ile zorlu bir yoldu.

“Üzerinde çalıştım. Sesim üzerinde çalıştım, haberleri takip etmek için zaman harcadım” diyen hocalarının kendisine yaptığı her olumsuz yorumdan ders çıkardığını da sözlerine ekledi. “Beni ilerleten şey bu.”

Geçenlerde bir sabah, stüdyoya erken geldi, ana öğlen haber yayını için senaryolarını aldı ve bir teleprompterin önündeki bir sandalyeye bariz bir güvenle kaymadan önce onları okudu.

Şimdi hissettiği rahatlık, Eylül ayında korkudan donup kaldığını söylediği ilk canlı bülteninden çok uzak.

“Tek bir hata yapmadım ama yayından çıkınca gözyaşlarına boğuldum” dedi.

Geçen yıl işe alınması, onu ağın yaklaşık 100 haber spikeri, muhabir ve program sunucusu listesine ekleyen devlet medyası başkanı tarafından ülke çapında yapılan bir aramanın ardından geldi.

Irak Medya Ağı başkanı 51 yaşındaki Nabil Jasim, “Irak’ta en az 1,5 milyon Afrikalı-Iraklı var” dedi. “Televizyona yansıyanları görmeleri gerekiyor.”

Başkentin Siyah ailelerinin çoğunun yoksulluk içinde yaşadığı Bağdat’ın Sadr Şehri mahallesi. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

Yaklaşık 40 milyon nüfuslu bir ülke olan Irak’taki derin kökleşmiş ırkçılığı vurgulayan olumsuz bir yanıt olan Jasim, işe alınmasının birkaç ağ çalışanını ve izleyicisini hem şok ettiğini hem de rahatsız ettiğini söyledi.

Ülkenin aşiret egemenliğindeki siyasi sisteminde, Siyah Iraklıların esasen siyasi bir temsili yok. Irak Parlamentosu’nda tek bir Siyah milletvekili yok. Hükümet bakanlıklarında neredeyse hiç üst düzey Siyah yetkili yok. Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi, birçok Iraklı gelişigüzel ırkçı hakaretler kullanıyor.

Irak’ın Siyah topluluğunun çoğu üyesi, dokuzuncu yüzyıldan başlayarak Irak’ın güney kıyılarına getirilen köleleştirilmiş Doğu Afrikalıların torunlarıdır; bu, 1000 yıldan fazla süren ve bazı Arap ülkelerinde sadece on yıllar önce sona eren bir köle ticaretidir.

Irak’ta köle işçiliği, tuz tarlalarında ve hurma tarlalarında yorucu işlerin olduğu güneyde yoğunlaşmıştı. Irak’ın Siyah nüfusunun çoğu hâlâ ülkenin güneyinde yoğun bir yoksulluk içinde ve çok az resmi eğitimle yaşıyor.

Ms. Abd Al-Aziz’in geçmişi bir Siyah Iraklı için alışılmadık: Bağdat’ta orta sınıf bir ailede büyümüş, merhum babasının bir iş adamı olduğu ve annesinin şimdi bir kırtasiye dükkânının sahibi olduğu yer. Bayan Abd Al-Aziz, tarım ekonomisi diploması aldı ve ağ ona yaklaştığında bir ithalat dağıtım işinde çalışıyordu.

Tereddüt etmesine rağmen, işe alım görevlisi onu şansı denemeye ikna etti.

Abd Al-Aziz, Bağdat Üniversitesi’nin yaptığı bir anketin Irak ağları arasında en çok izlenen kanal olduğu tespit edilen devlet yayıncısına atıfta bulunarak, “Bana bir deney olduğunu, Irakya TV’de tüm renkleri görmek istediklerini söyledi” dedi. Ağ, ağırlıklı olarak Arapça programlamaya ek olarak Türkmen, Kürt ve Süryanice kanallarına sahiptir.

Ms. Abd Al-Aziz, Irakya TV’de görünmeden önce haber satırlarını prova ediyor. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

Ms. Abd Al-Aziz önce annesini kabul etmesi için ikna etmesi gerektiğini söyledi ve ardından şebekenin bunu yapamayacağını anlamadan önce bir hafta sürebileceğini düşünerek teklifi kabul etti.

Kendisiyle çalışmak üzere görevlendirilen yapımcıların tepkisini anlatan Jasim, “Başlangıçta ‘Onun için umut yok’ dediler” dedi. ‘Onu kameranın önüne koy ve gerisini bize bırak’ dedim.

Büyük ölçüde fiziksel görünüme dayanan bir meslekte, Bayan Abd Al-Aziz’in televizyon için doğru bakış açısına sahip olduğundan emindi. Ve ağların yapımcıları patronlarıyla hemfikir oldular: Kamera onu seviyor.

Siyah Iraklılar televizyonda göründüğünde, genellikle müzisyenler, dansçılar veya komedi rollerinde. Bay Jasim, bu klişeleri ortadan kaldırmak istediğini ve Bayan Abd al-Aziz’in ev sahipliği yapması için siyasi bir program düşündüğünü söyledi.

Siyahilerin Hayatı Önemlidir hareketi dünyanın çoğuna yayılırken, Irak’ta yalnızca yeni ortaya çıkan bir Siyah haklar hareketi var.

Kara Iraklılar arasında kendilerini nasıl adlandıracakları konusunda bile bir fikir birliği yok. Bazıları Siyah veya Afrika-Irak terimlerini bölücü olarak reddediyor. Birçoğu Arapça “asmar” veya koyu tenli terimine karar verdi.

Bağdat’taki Derbuna Al Abeed bölgesi, “Köleler Sokakları” anlamına geliyor. Çoğu Siyah Iraklı, dokuzuncu yüzyılın başlarında Irak’a getirilen köleleştirilmiş Doğu Afrikalıların torunlarıdır. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

En iyi terim olarak gördüğü soru sorulduğunda, Abd Al-Aziz basitçe “Irak” dedi.

“Irak çeşitliliktir. Birden fazla kökenimiz var. Vatandaşlığınız yeter” dedi.

Bayan Abd Al-Aziz, lisede sınıfındaki tek Siyah öğrenciydi, ancak büyürken fırsat eksikliği hissetmediğini söyledi. Irak’taki daha geniş Siyah topluluğun karşılaştığı ayrımcılık hakkında soru sorulduğunda, henüz rahat yorum yapmak için yeterince bilgi sahibi olmadığını söyledi.

“Yalnızca kendim tanık olduğum şeyler hakkında konuşmayı seviyorum” dedi. Ancak daha fazlasını öğrenmeye kararlı olduğunu da ekledi.

“Önceden siyasi gerçeklikle ilgilenmiyordum” dedi. Şimdi Irak’taki ırk ve güç hakkında sorular soruyor.

Bazı Arap arkadaşlarının cilt beyazlatıcı kremler kullandığını ve kendisinin de öyle yapmasını önerdiğini söyledi.

“Ben her zaman kendini sev derim. Bu benim ve bu benim rengim ve bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa Tanrı’ya sorun” dedi.

Abd Al-Aziz ırkçılık tarafından engellendiğini hissetmediyse, yüz binlerce Iraklıyı geride tuttu.

Ağa katılmadan önce hiçbir TV deneyimi olmayan Abd Al-Aziz, “Sadece birkaç günlüğüne olacağını düşündüm ve işe yaramayacağını görecekler ve ayrılacağım” dedi. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

1924’te Irak’ta kölelik resmen kaldırıldı; Suudi Arabistan’da 1962’ydi. Umman’da kölelik 1970’e kadar yasaldı. Arap dünyasında, Siyah insanlara hala köle anlamına gelen “abeed” denir.

Bu kelime aynı zamanda Tanrı’nın hizmetkarlarına da atıfta bulunsa ve birçok Müslüman isminin bir parçası olsa da, bir Siyah kişiyi tanımlamak için kullanılması rahatsız edicidir.

Siyahi bir gazeteci ve Siyah Iraklıların haklarını savunmak için 2017 yılında kurulan Özgür Iraklılar Hareketi’nin kurucu ortağı Abdul Hüseyin Abdul Razzak, “Diğer Iraklılar bizimle hala köleymişiz gibi ilgileniyor” dedi.

64 yaşındaki Bay Abdul Razzak, hükümet gazetelerinde yıllarca serbest yazar olarak yazmasına rağmen, hiçbirinde istihdam edilmediğini söyledi.

“İyi bir gazeteciyim ama kimse bana çalışma fırsatı vermedi” dedi.

Gazetelerde tam zamanlı olarak işe alınmak için mücadele eden Siyah bir gazeteci olan Abdul Hüseyin Abdul Razzak, “Diğer Iraklılar bizimle hala köleymişiz gibi ilgileniyor” dedi. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

Siyahi haklar savunucuları, birçok Siyah öğrencinin öğrenciler ve öğretmenler tarafından zorbalık nedeniyle okulu bıraktığını söylüyor. 2011’de yapılan bir anket, Kara Iraklılar arasında okuma yazma bilmeyen oranlarının yüzde 80 olduğunu bildirdi, bu rakam ulusal ortalamanın iki katından daha yüksek ve o zamandan beri büyük ölçüde değişmediğine inanılıyor.

Basra’da yaşayan Kara Iraklı Thawra Youssif, “Teyzem okuma yazma bilmiyordu ama bana okul diplomalarımızın elimizdeki silahlar olacağını söylerdi” dedi.

Tiyatro alanında doktorası olan 62 yaşındaki Youssif, Irak’ın en büyük ikinci şehri olan Basra’da yüksek lisans derecesine sahip bir avuç Siyah Iraklıdan biri olduğunu söyledi.

“Onlara Malcolm X’i sorarsanız, onu kimse tanımaz,” dedi. “Okuyamıyorsanız, köklerinizi öğrenmek için internette arama yapamazsınız. Halkımın kölelik mirasının üstesinden gelmek için eğitilmesi gerekiyor.”

Televizyonda ustalaşan Abd Al-Aziz, artık Siyah Iraklılara ilham verebilecek bir rol model olma fikrine yavaş yavaş girdiğini söyledi.

“Örneğimin herkes için bir umut olabileceğini göstermeye çalışıyorum” dedi. “Tenimizin renginin bizi durduramayacağını.”

Ms. Abdülaziz, Irakya TV stüdyosunda. Kredi… The New York Times için Aline Deschamps

Nermeen al-Mufti raporlamaya katkıda bulundu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.