Bu “Sempatizan” yıldızı bu iş için uygun olup olmadığından emin değildi

anKeRcKO

Yeni Üye
The Sympathizer'ın başlamasından yaklaşık üç ay sonra Robert Downey Jr., Hoa Xuande ile masaya oturdu. Ona gösterecek bir şeyi vardı.

Los Angeles'ta geçtiğimiz günlerde bir öğleden sonra Xuande, “Rob'un içeri girdiğini hatırlıyorum; arsız bir gülümsemesi vardı” diye anımsıyordu. Viet Thanh Nguyen'in Pulitzer ödüllü romanından uyarlanan HBO dizisinin teaser fragmanı yeni kesilmişti. Dizide yönetici yapımcı olarak görev yapan ve birden fazla rol oynayan Downey, “The Sympathizer”ı yıldız kariyerinin kesin kanıtı olarak gördü. Söz konusu yıldız Xuande'nin de bunu görmesini istedi.

Downey, “Bu deneyimi daha önce yalnızca bir kez yaşadım ve o da 'Iron Man' için Comic-Con'a getirdiğimiz teaser'ı o zaman gördüm” dedi. Kendini ekranda Iron Man kostümüyle görünce sonunda Downey, devasa rolünün hakkını verdiğine ikna oldu.

“Ve bu deneyimi yaşadığım için” dedi, “buna ihtiyacı olduğunu biliyordum.”

Xuande (Shawn-day olarak telaffuz edilir) bunu birçok yönden başardı. Hollywood'da şöhret sahibi 36 yaşındaki Vietnamlı-Avustralyalı bir aktör olarak, bu kadar etkileyici bir kökene sahip bir dizide rol almak için hâlâ doğru seçim olduğundan emin değildi: beğenilen bir romanın HBO yapımı uyarlaması. Akademi Ödüllü sanat stüdyosu A24, saygın Koreli auteur Park Chan-wook tarafından yönetiliyor ve film efsanesi Downey başrolde. Alabildiği her türlü cesarete ihtiyacı vardı.

Downey, “Ona altı kez izlettirdim” dedi.

Xuande, Venedik'teki bir restoranda öğle yemeği sırasında kendisini karavanda görmesinin sonunda şüphelerini giderdiğini söyledi. Sidney'deki ana üssünden saatler önce uçmuştu ve Xuande'nin bazen kaldığı Downey'nin boş yaşam ve çalışma alanına zar zor yerleşmişti.

Rol arkadaşıyla ilk kez çekimlerin dördüncü gününde tanıştı – Downey çıkıntılı bir protez burun takıyordu ve yanında koşuşturan bir Yorkshire terrier vardı. Bu gerçekten o mu? Xuande uzaktan merak ettiğini hatırlıyor.

Downey sete “The Sympathizer”da canlandırdığı birçok karakterden biri olarak kostümle gelmişti; bunlar arasında bir karikatür profesörü, boş takım elbiseli bir kongre üyesi ve bir gonzo film yapımcısı yer alıyordu; bunlar hep birlikte Amerikan düzeninin yüzünü temsil eden çeşitli kişilerdi. O gün, Xuande'nin Kaptan olarak bilinen karakterinin CIA ajanı Downey Claude, 1975'te Saygon'un düşüşünden sonra gizli görevi onu Los Angeles'a götüren isimsiz bir komünist casustu. ve tam olarak bilmediğimiz nedenlerden dolayı onu gösterinin başladığı Vietnam yeniden eğitim kampına yerleştirir.

Xuande bu ilk karşılaşma hakkında şunları söyledi: “Bana, hissettiğim kadarıyla gerçekten evimdeymişim gibi hissettirdi.” “Sonra elini omzuma koydu. 'Dostum, sen ve ben, bu işi birlikte mahvedeceğiz' dedi.”

Bu Xuande'yi biraz sakinleştirdi. Hayatını değiştirebilecek rolü üstlenmeden önce onu birçok kez geride bırakmıştı. Dünya çapındaki bir oyuncu seçimi çağrısı ve uzun radyo sessizliği dönemlerini içeren aylarca süren bir oyuncu seçimi süreci yoluyla seçildi. Bu süre zarfında, evinden Sidney Limanı'na kadar her gece yürüyüşe çıktı ve burada saatlerce oturarak muhtemelen rolü alamadığı gerçeğini kabullendi.

Sonunda bu noktaya gelmesi derin bir kariyer sıçramasına işaret ediyordu: Netflix'in canlı aksiyon anime uyarlaması Cowboy Bebop'taki destekleyici rolün ötesinde, on yıl boyunca Avustralya'da daha küçük roller üstlenerek geçirmişti. Hollywood uzak bir fikirdi.

Xuande, savaş sonrası Vietnam'dan kaçan fırıncıların oğlu olarak Melbourne'da büyüdü.

“Bir tekneyle kaçmak zorunda kaldılar” dedi. “Aylarca denizdeydiler ve Endonezya'ya, oradan da bir mülteci kampına ulaştılar.”

Elbette oyunculuk gibi yaratıcı bir şey Xuande'nin radarında değildi ve yıllarca profesyonel olmaktan ziyade Avustralya Kurallı Futbol oynamayı hayal etti. İlk oyunculuk deneyimleri hakkında “Bir zamanlar rastgele bir okul oyunu oynadım” dedi. “İki saat süren bu oyunun son sahnesi için geldim ve iki satır söyledim.”

Şöyle ekledi: “Bunu yaptım çünkü o an bir Asyalıya ihtiyaçları vardı.”

20'li yaşlarının başında okumak ve ufak tefek işler yapmak için Sidney'e taşındıktan sonra, bir grup yaratıcı arkadaşa katıldı ve amatör tiyatro yapmaya başladı. Bir yönetmen onun potansiyelini fark etti ve onu eğitime devam etmeye teşvik etti, bu da Xuande'yi Perth'teki Batı Avustralya Sahne Sanatları Akademisi'ne yönlendirdi. Birkaç yıl boyunca çoğunlukla yardımcı rollerde oynadıktan sonra, büyük bir Hollywood yapımının mekanizmasına girişi olan “Bebop” ile atılımını gerçekleştirdi. Ancak “Sempatizan” ateşle yapılan bir sınavdı.

Vize sorunları nedeniyle, altı aylık yoğun çekimlerin başlamasından yalnızca bir hafta önce prodüksiyona katılabildi. Esas olarak Los Angeles ve Tayland'da gerçekleşti. Vietnamcasını geliştirmeye yönelik hızlandırılmış bir kursun ardından, kendisini bir başka ödüllü başrol oyuncusu Sandra Oh ve bir çevirmen aracılığıyla iletişim kuran Park'ın yönettiği Downey'nin birçok versiyonuyla birlikte sette buldu.

Park'ın dizi sorumlusu Don McKellar, Xuande'nin neredeyse her sahnede göründüğünü söyledi. Rolün gerekliliklerini anlatan McKellar, “Bu çekiciliğe sahip olması gerekiyordu, bu tür bir erkekliğe sahip olması gerekiyordu ama yine de duyarlılığa sahip olması gerekiyordu” dedi ve yönetmenin “bunu gerçekten istediğini” ekledi. aynı zamanda bir keskinlik; onda gizemli bir şeyler var, böylece ona bakıp bir şeyler sakladığını düşünebiliriz.”

Dizinin tonu, siyasi hiciv ile doğrudan trajedi arasında zor bir denge kuruyor ve kaptan, bunu başarmaktan en sorumlu karakter. Bu, temelde rol yapmayla ilgili bir rol: Çoğu sahnede Xuande bir maske takıyor gibi görünüyor; sanki sadece kendine söylediği bir şakaya tepki veriyormuş gibi sürekli bilgiç bir sırıtış.

Xuande yaklaşımı hakkında “Her şeyin şu çağrışımı olması gerekiyor: Gülmeseydim ağlardım” dedi.

Hollywood'a yeni gelen bir oyuncu için bu çok büyük bir baskıydı. Ama Mori'nin canlandırdığı, kaptanın sevgilisi kadın şunları söyledi: “Eğer o korktuysa, ben bunu hiç hissetmedim.”

“Her zaman 'Uyuyor musun?' diye sordum” diye hatırlıyor. “Ve o sadece 'Hayır' dedi.”

Sette Oh sık sık Xuande'nin yanında yer aldı ve kendisini aniden listenin başında bulan yeni gelen biri için zaman veya sınır talep etti. Xuande, “Sandra bana annelik yaptı; kendimi rahat hissetmediğimde benim için ayağa kalktı” dedi. “Ve Robert bana babalık yapacaktı. O sadece diğer tarafta benimle ilgilenirdi.

Xuande, Downey ile herkesten daha fazla ekran başında vakit geçiriyor, ancak Downey'nin çeşitli rolleri çoğu zaman onların dinamiklerini yeniden keşfetmeyi gerektiriyordu.

Downey, “Sanki körü körüne çıkmış gibiydik” dedi. Ortaklıkları, kısa süre önce Oscar kazananı (“Oppenheimer” için) genç bir yıldızın Anthony Hopkins ve James Woods gibi deneyimli oyuncularla film yaptığı zamanlara nostaljik bir hava kattı.

Downey, “Sahip olduklarımla elimden gelenin en iyisini yapmaya ve bunu ona aktarmaya çalıştım” dedi.

Xuande, kendisinin üzerinde olduğu ilgi ve bunun kariyeri için ne anlama geldiği konusunda net bir fikir sahibi olmaya çalışıyor. “The Sympathizer”ın bir sezon daha almasını umuyor – Nguyen, 2021'de yayınlanacak olan “The Comtained” adlı bir devam filmi yazdı – ancak Xuande, sektörün kararsız olabileceğini biliyor.

“Umarım bu daha fazla fırsata yol açar” dedi. “Ama arkadaşlarıma bunun olabileceğini söyledim.”

Şaka yapıyor – bir nevi. Her ne kadar bu kadar yüksek profilli bir diziye sahip olsa da hâlâ zirveye tırmanan hevesli bir oyuncu zihniyetine sahip.

Kaptanın hafif bir gülümsemesiyle, “Asla bilemezsiniz: işler arasında aylar, hatta yıllar olabilir” dedi. “Ama bunu yapabildiğim için mutluyum.”