Gündüz televizyonunda ırksal engellere karşı mücadele eden Ellen Holly 92 yaşında öldü

anKeRcKO

Yeni Üye
Gündüz televizyonunda başrol oynayan ilk siyahi oyuncu Ellen Holly, beyaz olduğu varsayılan ve siyahi bir adamın dahil olduğu bir aşk üçgenine karışan bir kadının Çarşamba günü Bronx’taki bir hastanede ölmesiyle engelleri aşan ve tartışmalara yol açan Ellen Holly. 92 yaşındaydı.

Gazetecisi Cheryl L. Duncan ölümü duyurdu. Hiçbir sebep belirtilmedi.

Kariyerinin başlarında açık tenli siyahi bir kadın olarak rol almakta zorluk çeken Bayan Holly, 1968’den 1980’e ve 1983’ten 1985’e kadar günlük ABC dizisi “One Life”ın demirbaşlarından biri oldu.

Başlangıçta dizide, sinir krizi geçirdikten sonra beyaz bir doktor James Craig (Robert Milli) tarafından tedavi edilen Carla Benari adında karanlık bir geçmişi olan bir kadın olarak yer aldı. Başından beri İtalyan-Amerikalı olduğuna inanılan karakter izleyiciler arasında soru işaretleri uyandırdı.

Bayan Holly, 2018’deki bir video röportajında ”O, sıradan sarışın, mavi gözlü başrol oyuncusu değildi” dedi. “Çok egzotik görünüyordu ve çok egzotik bir adı vardı.”

Carla, Dr.’nin resepsiyonisti olarak işe başlar. Craig işe gider ve siyahi bir stajyer olan Dr. Fiyat Eğitmeni (Peter De Anda). Kendisini ırklararası bir aşk üçgeninin içinde buluyor, tıpkı Dr. Craig ona aşık olur.

Hikâyenin, sivil haklar döneminde yıllar süren kanlı çatışmaların ve Rahip Dr. Martin Luther King Jr.’daki ırksal gerginlikler artmaya devam etti. “Beyaz bir kadın siyah bir adama aşık oluyor.” Bayan Holly şunları söyledi: “İnsanlar bu pembe diziyi izlemeye başladı çünkü ‘Bu yeni bir şey, bunun nereye varacağını görsek iyi olur’ dediler.”

Tüm seyirciler bu sürüşe katılmadı. Programın yaratıcısı Agnes Nixon, 1997’de yaptığı bir video röportajında Lubbock, Teksas’taki bir kanalın “One Life to Live”ı iptal ettiğini ve bazı izleyicilerin öfkeli mektuplar yazdığını söyledi. Seattle’da bir adamın Carla Dr. Eğitmen öptü. Bayan Nixon onun “Ama kafam karıştı” dediğini hatırladı. “Eğer onun siyahi olduğu ortaya çıkarsa, beyaz doktoru öpmesine itiraz etmek istiyorum.”

Gösteri sonunda Carla’nın gerçek soyadının Gray olduğunu ve serinin bir başka uzun süredir devam eden karakteri olan dul siyahi bir kadının, Sadie Gray’in (Lillian Hayman) kaçak kızı olduğunu ortaya çıkardı. Carla’nın bir oyuncu olarak ünlü olduğu ortaya çıktı, ancak beyaz gibi davrandıktan sonra bile siyahi bir kadın olarak başarılı olamadı.

Hikaye özellikle kendini Siyah olarak tanımlayan ancak aynı zamanda Fransız, İngiliz ve Shinnecock soyuna sahip olan Bayan Holly’de yankı uyandırdı. Bayan Nixon’ın dikkatini ilk kez 1968’de Haberler’ın editörüne, kendisi gibi açık tenli ve bazı eleştirmenlerin onun yeterince siyah olduğunu düşünmediği aktörlerin karşılaştığı zorluklar hakkında uzun bir mektup yazmasıyla çekti.

Bayan Holly, “Siyah bir ten rengi değil, bir ruh halidir” diye yazdı. “Ne kadar beyaz görünsem de,” diye ekledi, “ben siyahım çünkü benim deneyimim siyahi bir deneyim oldu.” Okula ilk gittiğimden beri, her zamanki çirkin isimlerle anıldım ve bir yabancı değil, bir yabancı olmanın acımasız gerçekliğini öğrendim. Günüm travma olmadan geçti; Siyah olduğum için hak kazanamadığım işler, kiralayamadığım daireler, bana sunulan fırsatlar.”

Ertesi yıl The York Times’ta konuk olarak yazdığı bir köşe yazısında Bayan Holly, rol konusunda kendisine ilk yaklaşıldığında iyimser olmadığını yazdı. “Eğer siyah iseniz, beyaz kısımlara sahip olmazsınız ve eğer ‘beyaz görünen bir siyah’ iseniz, siyah kısımlara da sahip olmazsınız.”

“Çoğu insanın farkına varmadığı şey şu ki,” diye devam etti, “‘beyaz görünen siyah bir adama’ yönelik bir rol olsa bile bu rol asla siyah bir kişiye gitmez, bu rol beyaz bir kişiye gider.” Takip et ? Biliyorum… biliyorum… benim için de zor.”

Ellen Virginia Holly, 16 Ocak 1931’de Manhattan’da doğdu ve Queens’in Richmond Hill semtinde büyüdü. Babası William Garnet Holly kimya mühendisiydi ve annesi Grayce Holly bir yazardı. Aralarında 1963’te Washington’da çığır açan Sivil Haklar Yürüyüşü’nün planlama komitesindeki tek kadın olan ve Ulusal Kadın Örgütü’nün kurucu üyelerinden biri olan teyze Anna Arnold Hedgeman’ın da bulunduğu uzun bir aktivist soyundan geliyordu.

Bayan Holly, New York’taki Hunter College’dan mezun olduktan sonra oyunculuk kariyerine New York ve Boston’da sahne yapımlarında başladı. Broadway’deki ilk çıkışını 1956’da Güney Afrika’da bir oyun seti olan Too Late the Phalarope’da yaptı ve diğer birçok Broadway yapımında rol aldı.

BroadwayWorld web sitesine göre Bayan Holly, 1950’lerin sonlarından 70’lerin başına kadar Joseph Papp’ın New York Shakespeare Festivali yapımlarında önemli roller oynadı. Kariyeri boyunca James Earl Jones, Jack Lemmon, Cicely Tyson ve 1970’lerde One Life to Live’da Carla’nın sorunlu evlatlık oğlunu oynayan genç Laurence Fishburne gibi ünlülerle birlikte rol aldı.

Bu programdaki kariyerini belirleyen rolüne ek olarak Bayan Holly, 1988 ile 1993 yılları arasında başka bir pembe dizi olan “Guiding Light”ın 59 bölümünde ve Spike Lee’nin “School Daze” (1988) adlı filminde rol aldı. ve “Gecenin Sıcağında” ve “Spenser: Kiralık” adlı televizyon dizilerinde.

Ayrıca The Times’da sanat, ırk ve sivil haklar üzerine köşe yazıları yazarak yazar olarak da adından söz ettirdi. 1996’da One Life: Bir Afrikalı Amerikalı Aktrisin Otobiyografisi’ni yayınladı. 1990’lı yıllarda oyunculuktan emekli olduktan sonra uzun yıllar White Plains Halk Kütüphanesi’nde çalıştı.

Bayan Holly hiç evlenmedi veya çocuğu olmadı. Hayatta kalanlar arasında birkaç kuzen, büyük yeğen ve diğer aile üyeleri yer alıyor.

Yaşanacak Bir Hayat, Bayan Holly’nin yüzünü yıllardır ülkenin her yerindeki oturma odalarında bir demirbaş haline getirse de, onun için bu kişisel bir zaferden daha fazlasıydı. 1969’da Times’da yazdığı gibi, “Dizinin benzersiz formatının, insanların önyargılarını başka hiçbir formatın yapamayacağı şekilde incelemesine olanak sağlayacağını hissettim.”

Bir oyun veya film izleyicisinin aksine, izleyicilerin karakterini aylarca her gün takip edeceğini, dolayısıyla “bir insan olarak ona yaptıkları duygusal yatırımın sonsuz derecede büyük olacağını ve değişim geldiğinde yatırımlarının daha büyük olacağını” yazdı. gerçek.” “Yüzeysel olmak yerine.”

“Önyargılı olmadıklarını düşünen pek çok beyaz insan öyle” diye ekledi. “Kendi önyargılarıyla yüzleşmek için harika bir fırsat gibi görünüyordu.”