Happy Days'in oyuncu kadrosu, popüler dizinin galasının 50. yıldönümünü anıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
15 Ocak 1974 Salı akşamı Richie, Potsie, Ralph ve Fonzie on yıldan fazla sürecek bir ziyaret için oturma odalarımıza girdiler.

Garry Marshall tarafından yaratılan “Mutlu Günler”, 1950'lerin Milwaukee'sindeki gençliğin komik ama ciddi bir öyküsüydü. Film Richie Cunningham (Ron Howard) ve aynı derecede hormonlu arkadaşları Warren “Potsie” Weber (Anson Williams) ve Ralph Malph (Donny Most) ile Cunningham'ların geri kalanına odaklanıyordu: Richie'nin küçük kız kardeşi Joanie (Erin Moran); anne Marion (Marion Ross); ve babası Howard (Tom Bosley). (Birkaç oyuncunun canlandırdığı ağabey Chuck, dizinin başlarında ortadan kayboldu.)

“Mutlu Günler”, birkaç sezon sonra, dünyanın dört bir yanında yaşayan sert akıl hocası ve koruyucu melek Arthur Fonzarelli'yi (Henry Winkler) merkeze alan, daha geniş, çok kameralı bir sitcom'a uyarlanana kadar izleyicilerde pek bir ilerleme kaydedemedi. Fonz olarak biliniyor. 1976/77 sezonunda “Aile İçinde Herkes”in yerini alan “Mutlu Günler” en çok izlenen televizyon programı oldu. Toplam 11 sezon boyunca 1984 yazına kadar sürdü ve birkaç yan ürün (Laverne & Shirley, Mork & Mindy, Joanie Loves Chachi) ve sayısız Fonzie ürünü ortaya çıkardı.

Aralık ayında, orijinal çekirdek kadronun hayatta kalan üyeleri – Howard, 69; Çoğu, 70; Williams, 74; Winkler, 78; ve 95 yaşındaki Ross, “Mutlu Günler”in 50. yıldönümünü anmak için görüntülü sohbette bir araya geldi. (Bosley 2010'da, Moran ise 2017'de öldü.) O zaman hissettikleri ve o zamandan beri hissettikleri özel bağı ve Fonzie'nin yükselişinin dizinin popülaritesine nasıl önemli ölçüde katkıda bulunduğunu hatırladılar. (Açıklama: Williams'ın 2022'deki Ojai, Kaliforniya belediye başkanlığı kampanyasına yardım ettim ve biz arkadaşız.)

Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

“Mutlu Günler”in hit olmasına hangi faktörler katkıda bulundu?

RON HOWARD
Harika bir kimyamız vardı ve yazarlar bunun için nasıl yazacaklarını biliyorlardı, ama aynı zamanda Garry Marshall'ın gençlik, eğlence ve enerji anlayışının da çarpışması olduğunu düşünüyorum. [the executive producer] Tom Miller'ın o zamanlar Amerikalı bir ailenin ne anlama geldiğine dair anlayışı serinin sırrıydı.

HENRY WINKLER Şimdiki dönemden, 70'lerden aynı hikayeleri anlattık, ancak bunlar geçmişte geçtiği için hikayenin ana fikrinin kafanıza çarptığını hiç hissetmediniz.

ANSON WILLIAMS Üç kameralı canlı izleyiciye geçtiklerinde kimya doğruydu ve her gün ekip olarak birlikte çalışabildik.

HOWARD Ve Henry herkesin hayal gücünü yakalayan bu muhteşem karakteri yarattı. Fonzie adında yaşlı bir adam vardı ama ilk bölümde altı repliği vardı. Henry daha ilk andan itibaren diziye, yazarlara, oyunculara bu diğer olanağı sunmaya başladı.

Gösteri Watergate sırasında ve Vietnam Savaşı'nın son yıllarında ortaya çıktı. İnsanların geçmişin değerleriyle yeniden bağlantı kurmaya istekli olduğunu düşünüyor musunuz?

WINKLER
Herkesin sürekli aradığı şey tam olarak budur: Sıcaklık ve huzur, biraz komedi, biraz rahatlama arıyorlar. Anson, Tom ve Garry'nin bir beyzbol takımı kurarak bir takım oluşturduklarını söyledi. Dünyanın her yerini gezdik. Birlikte oynadık ve birlikte oynayan birlikte kalır.

Garry Marshall'ın dizi boyunca oynadığı rolü nasıl tanımlarsınız?

MARION ROSS
Gösteri için çok önemliydi. O, tüm bu grubun babasıydı.

WILLIAMS Garry'nin sektördeki diğer rolleri üstlenmemizde de büyük etkisi oldu. Paramount arsasını bir üniversite olarak kullanmamızı istedi: diğer alanları öğreniyoruz, diğer yönetmenleri izliyoruz ve yazarlar odasına geliyoruz. Sanırım bugün hâlâ meşgul olmamızın ve üretken olmamızın nedeni Garry'dir. Mümkün olan en iyi hayatı yaşamamızı istedi.

HOWARD Kariyerim boyunca, Mutlu Günler'den önce bile pek çok yetenekli insanın yanında bulundum. Garry Marshall'dan daha iyi bir patron, insanlar ve fikirler konusunda daha iyi bir yaratıcı yönetici gördüğümü sanmıyorum.

WINKLER Cömertti ama aynı zamanda planlıydı. Kötü davranışlara tahammülü yoktu. Bir defasında konuk kadrosunu açıklarken şöyle dedim: “Garry, acele etmemiz lazım çünkü Arkansas'a gidiyorum.” Başını salladı, mikrofonu bıraktı, gömleğimden tuttu, beni duvara doğru itti ve şöyle dedi: “Bunu bir daha asla yapmayın, çünkü onların da sizin gibi tanınmaya hakları var.” Bizi kontrol altında tuttu.

İkinci sezonuna başlayan “Happy Days”, yine 1974'te prömiyerini yapan ve kendi popüler kültür fenomeni Jimmie Walker ile büyük bir hit haline gelen “Good Times” ile birlikte yayınlandı. Gösterinizin başarılı olamayacağından hiç korktunuz mu?

HOWARD
İkinci sezonumuzda çok fazla hata yaptık ve seyirci önünde üç kameralı gösteriye geçmeye karar verdik. Bunu daha önce hiç yapmamıştım. Beni korkuttu ama heyecan verici bir deneyimdi. Diğer fikir ise Fonzie karakterini öne ve merkeze koymaktı. Bu benim için biraz hesaplaşma gibiydi çünkü gösterinin odak noktası değişti ama yine de bu bizim zafere giden yolumuzdu. Patronlara ve yöneticilere söylediğim tek şey şuydu: “Burada Fonzie ile olanlar harika.” Sadece burada gerçek bir kimya olduğunu ve bir topluluk olarak iyi anlaştığımızı da anladığınızdan emin olun.” Onlara sevindim. O sırada kendilerini yüzde 100 rahat hissetsem de hissetmesem de onların attıkları adımları attım. Gösterinin başladığını görmek heyecan vericiydi.

WINKLER ABC'den bana geldiler ve başlığı “Fonzie'nin Mutlu Günleri” olarak değiştirmek istediler. Dedim ki, “Bunu yaparsan birlikte çalıştığım herkese hakaret etmiş olurum.” Neden bozuk olmayan bir şeyi tamir edesin ki? Biz gerçekten iyiyiz. Ailemle yaşıyorum ve bu yüzden başarılıyım. Sana yalvarıyorum, eğer beni bir daha dinlemezsen, rahat bırak.”

Ron, eğer öyle yapsalardı diziden ayrılacağın doğru mu?

HOWARD
Onlara gideceğimi söyledim. Bunu sözleşmeye bağlı olarak yapabileceğimi sanmıyorum. Ama onlara eğer dizinin adını gerçekten bu şekilde değiştirmek istiyorsanız USC'ye, film okuluna ve gösteri başlamadan önce ne yaptığımı geri dönmeyi tercih edeceğimi söyledim.

Şimdi geriye dönüp bu deneyime nasıl bakıyorsunuz?

WINKLER
Bu topluluğun bir parçası olduğum için Tanrı'ya şükrediyorum. Kucağıma düşen bir lütuf.

DONY MOST hep kaldım [on the set] İnsanlar “İşin bitti, evine gidebilirsin” dediler. Çünkü o zamanlar kameramız vardı. Gitmezdim. Marion ve Tom [Bosley]Onu mutfak sahnesinde, Henry'yi de sahnelerinde izlerdim. Kalmak ve her şeyi kabul etmek istedim.

Donny, bu durum hayatının geri kalanını ve kariyerini nasıl şekillendirdi?

EN ÇOK
Eşimle dizinin son sezonunda tanıştık. Kendisi oyuncuydu ve 42 yıldır evliyiz. İnsanlar “Gösteriyle ilgili en çok neyi hatırlıyorsun?” diye soruyorlar. Hangi bölüm? Hangi sahneler?” Hatırladıklarım çekimler arasında ya da gösteriden önce yaptığımız konuşmalardı.

Dördünüzün bir mesaj zincirinde olduğunuzu duydum.

HOWARD
Evet her şey aslında Kovid ile başladı. Her zaman iletişim halinde kaldık; buluştuk, yemek yedik, e-posta yazdık vb.

Bir TV şovundaki rol arkadaşlarının onlarca yıl boyunca yakın kalması nadir görülen bir durum mudur?

WINKLER
Her zaman birileriyle altı ay çalışırsan, film çekersen, film bittiğinde onunla akşam yemeği yersin diye düşünürdüm. Sonra onları ararsınız ve hala sizi aramalarını beklersiniz. Bizim programımızda bu olmadı. Anson, ürünler yaratan bir girişimcidir. O zamandan beri Marion oyuncu olarak çalışıyor ve oyunlar sahneliyor. Ron milyarder bir yönetmendir. Don Most'un bir kombosu var ve pop şarkıcısı olarak ülke çapında seyahat ediyor.

WILLIAMS Ve harika bir pop şarkıcısı.

En azından kısmen hayatınızda tanıştığınız dönemden kaynaklanıyor olmalı, değil mi? Eğer 30'lu, 40'lı yaşlarda tanışmış olsaydınız belki de böyle olmazdı.

EN ÇOK
Ron'un bizi siperlerde birlikte bulunan askerlerle karşılaştırdığını hatırlıyorum.

HOWARD Birlikte değiştik. Biz büyüdük. Tom Bosley bize hayat sigortası ve konut sermayesi kredilerinin nasıl alınacağını öğretti. İlk çocuklarımız oldu ve evlendik.

1970'lerin sonunda serinin popülaritesinin zirvesinde olan Fonz, dünyanın en popüler karakterlerinden biriydi. Orada değildi Bir ara Dallas'ta bir alışveriş merkezinde Kapsamı ne zaman belli oldu?

WINKLER
25.000 kişi vardı. Don, “Buradan nasıl çıkacağız? Hepsi ilerlemeye başladığında ne olacak?” diye sorup duruyordu. Dizideki karakteri ilk kez kullandım. Kalabalığa baktım ve şöyle dedim: [in the Fonz voice] “Pekala dinle, Kızıldeniz gibi ayrılacaksın.” Gerçekten yaptılar. Limuzine bindik ve yola çıkabildik.

Henry, popülerliğin üstesinden nasıl geldin ve ne zaman sona erdi?

WINKLER
Bunu anılarımda yazdım. Disleksinin duygusal bir bileşeni olduğunu düşünüyorum. Benim için zaten. Herkes benimle konuşurken gösteriyi sürdürmenin pratikte iyi olduğunu ve hepimizin geçimini sağladığımızı biliyordum ama benimle konuştuklarına inanamadım. Ergenliğimden beri özgüvenim çok zedelenmişti. Gösteri bittiğinde zihinsel acı içinde Paramount'taki ofisimde oturdum. Çünkü az önce A planını yaşadım. B planım yoktu. B planım bile yoktu. Orada oturuyorum ve ayarlanamıyorum.

Hepiniz Henry'nin büyüyüp gösteriyi devralmasını izlerken bu sizi hiç kıskandırdı mı?

WILLIAMS
İnsanlar bana bu soruyu soruyor ve ben de 'Şaka mı yapıyorsun?' derdim. Fonz bana bir ev aldı.” Muhtemelen bir süre dünyanın en popüler aktörüydü ama sete hiç gelmedi. Ne kadar popüler olsa da takım olarak bu hiçbir şeyi değiştirmedi. Bu büyük bir mesele.

HOWARD Bunu kıskanamazdın çünkü yüzde 1000 hak edilmişti. İşte bu karakteri yaratan, hepimizin birlikte çalışmaktan hemen keyif aldığı, bize ilham veren ve izleyicilerin beğendiği bir adam. Bu karakteri en üst düzeye çıkarmak dışında herhangi bir şeyin hiçbir anlamı olmazdı.

Ron, dizide daha iyi bir yönetmen olmana yardımcı olacak ne gördün?

HOWARD
[The director] Jerry Paris. Bizi yönetme konusunda çok başarılı ve seyirci önünde üç kamerayla bir gösteri yaptığınızda en önemli şey karakterlerin hareketi ve sahnelemedir. Yönetmek istediğimi biliyordu, bu yüzden bu bir öğreticiydi.

EN ÇOK Jerry'nin gösterimize yaptığı katkı küçümsenemez. Bölümlerin çoğunu o yönetti ve her gün oradaydı. Yaptığı işte bir dahiydi.

Gösterinin odak noktası Richie ile dar ayakkabı bağcıklı çocuk ve ceketli adam olan Fonzie arasındaki ilişkiydi. Bu nasıl gelişti?

WINKLER
Sette kardeştik. Hayal gücümde bir yere gidebilirdim – bir gösterinin ortasında – Ron sanki birbirimize bir iple bağlıymışız gibi benimle yürürdü. Söylenmedi.

HOWARD The Andy Griffith Show'da büyüdüm ve Andy'yi her zaman heteroseksüel adam rolünde gördüm; ister Barney Fife karakteri Don Knotts ister Frances Bavier olsun. [Aunt Bee]. Gülmek isteyen ama ortaklığa ihtiyaç duyan insanlarla birlikte bisiklet sürerken çok eğlenen ve keyif alan birini gördüm. Bu deneyimi sezgisel olarak geliştirdim.

WINKLER Ron, sen inanılmaz bir ortak oldun.

HOWARD Mükemmel bir zamandı.