İnme daha sonrası Yeni Bir Hayata Merhaba Dediler

PekYakinda

Yeni Üye
İnme, beyin damar tıkanıklığı yahut beyin kanamasına bağlı oluşabiliyor. Dünya Sıhhat Örgütü datalarına göre her yıl dünyada 15 milyon kişi inme geçiriyor. Türkiye’de her sene 250 bin yeni inme hadisesi görülürken, inme daha sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu iddia ediliyor. İnme yetişkin engelliliği niçinleri içinde birinci sıralarda yer alıyor. İnme gerçekleştiği anda acil müdahale edilmesi hayat kurtarıyor. İnmenin erken tedavisi hastaların yaşama talihini artırırken, beraberinde inmeye bağlı oluşabilecek pürüzlerin ve işlev bozukluklarının önüne geçilmesini sağlayabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Lideri Prof. Dr. Engin Çakar ve uzman takımı “Mucize Organ Beyin” sempozyumunda hastaları ile bir ortaya geldi.

İnmede acil müdahalenin ehemmiyeti, inme belirtilerin tanınması ve inme daha sonrası erken periyotta başlanan fizik tedavi programlarının hastanın olağan hayatına dönmesindeki başarısına dikkat çekilen görüşmede, beyin hasarı ve beyin tümörü daha sonrası nöro-rehabilitasyon programlarının ehemmiyeti hakkında bedelli bilgiler paylaşıldı. İnme ve beyin hasarı niçiniyle sakatlık ve mevt riski ile karşı karşıya kalan lakin yanlışsız tedavi planlaması yardımıyla bir daha hayata dönen hastalar bu süreçteki ilham verici tecrübelerini paylaştı.

Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor

Toplumun inme belirtileri ve tedavisi konusunda bilinçlendirilmesinin değer taşıdığını belirten Prof. Dr. Engin Çakar, “ İnme, beyin kanaması yahut beyin damar tıkanıklığı niçiniyle beyne giden kan akışının engellenmesidir. İnmenin süratlice fark edilmesi, hastanın sıhhat kuruluşuna erkenden ulaştırılması ve yapılacak birinci yardım; hayatta kalma bahtını artırıyor ve inme sırasında gelişebilecek işlevsel bozuklukları azaltıyor. İnmede erken müdahale ve birinci yardım, daha fazla beyin dokusunun hasar görmesini engelliyor” şeklinde konuştu.

Yatağa bağımlılıktan kurtulmak mümkün

Felçli hastaların erken periyotta müdahale ile yatağa bağımlılıktan kurtulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Çakar kelamlarına şöyleki devam etti: “Erken devirde başlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile inme hastalarının pek birçok bir daha sağlıklı bir yaşama kavuşuyor. Fizyoterapist ve ergoterapist eşliğinde yapılan çeşitli fizik tedavi antrenmanları, uygulanan nöro-rehabilitasyon teknikleri ve robotik rehabilitasyon ile hastanın beyninde güzelleşme potansiyelini uyarıyor. Bu hastaların kıymetli bir kısmı yatağa bağımlılıktan kurtulup, kısmi yahut tam bağımsızlığa kavuşabiliyor. Hastaların işlerine geri dönmeleri, günlük hayata bir daha katılmaları sağlanabiliyor. Beynin bir daha eğitilmesi, felçten daha sonra tekrar yürümenin en değerli anahtarı”

Doğru tedavi ve yüksek motivasyonla ayağa kalktılar

2 defa inme geçiren, uzun mühlet yatağa bağımlı olan Armağan Erdoğan hayata bir daha tutunma uğraşı ile ilgili olarak ” 3 yıl evvel 2 kez beyin kanaması geçirerek daha sonrasında felç oldum. Uzun mühlet ağır bakımda kaldım ve yatağa bağımlı hale geldim. Fizik tedavi süreci emek ve sabır isteyen bir periyot. Bu vakit boyunca eşim, oğlum ve ailem bana her vakit dayanak oldu. Tedavim boyunca Prof. Dr. Engin Çakar ve takımı ile hayli hoş bir irtibat kurdum, hepsi ailem üzere oldu. Hepsine hayli teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

46 yaşındaki 3 çocuk babası Yıldıray Bal da,” Geçen sene iş yerinde yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiğim inme daha sonrası yatağa bağımlı hale geldim. Prof. Dr. Engin Çakar ve takımı yardımıyla 3 ayda yürüyerek taburcu oldum. Tedavim boyunca bana daima motivasyon kaynağı olan Engin hoca, fizik tedavi takımı ve aileme hayli teşekkür ediyorum. ”dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı