IŞİD Rehineleri: ‘Bu Çocuklar Orada Olmamalıydı’

dunyadan

Aktif Üye
IŞİD Rehineleri: ‘Bu Çocuklar Orada Olmamalıydı’
BEIRUT, Lübnan — Yardım görevlilerine göre, hapishanedeki çocuklar 15 kişilik gruplar halinde penceresiz hücrelerde uyuyorlar.

Duvarlarla çevrili bir avluya yapılan ziyaretler sırasında temiz hava alırlar ve güneşi görürler, ancak ziyaretçi almazlar. Yaşları 10 ile 18 arasında değişiyor ve üç ya da daha fazla yıl önce gözaltına alındıklarından beri hiçbir eğitim görmediler.

Şimdi, hapishanenin kontrolü için verilen bir savaşta hayatları tehlikede.

Perşembe günü yoldaşlarını serbest bırakmak için hapishaneye saldıran İslam Devleti savaşçıları, çocukları canlı kalkan olarak rehin tutuyor. Amerikan birlikleri tarafından desteklenen Kürt liderliğindeki bir milis, hapishaneyi geri almaya çalışıyor. Yüzlerce savaşçının öldürüldüğü bildirildi.

Savaş, Suriye’nin Hasaka kentindeki hapishanede tutuklu bulunan yaklaşık 700 çocuğun kasvetli durumunu gölgelerden çıkardı. Ebeveynleri IŞİD üyesi olduğu için Suriye’nin kuzeydoğusundaki hapishanelerde ve gözaltı kamplarında tutulan on binlerce çocuk arasında yer alıyorlar.

Suriye Demokratik Güçleri veya S.D.F. olarak bilinen, hapishaneyi işleten Kürt liderliğindeki milisler, çocukların IŞİD ile olan bağlarının onları tehlikeli hale getirdiğini söylüyor. Ayrıca yabancı hükümetleri, çocuklar da dahil olmak üzere kamplarda ve hapishanelerde tutulan vatandaşlarını ülkelerine geri göndermeyi reddettikleri için eleştirdi.

Ancak yardım çalışanları ve insan hakları savunucuları, çocukları gözaltına almanın onları ebeveynlerinin günahları için cezalandırdığını ve onları hapseden yetkililerin önlemek istediklerini söyledikleri radikalleşmeyi körükleyebileceğini söylüyorlar.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Teşkilatı UNICEF Suriye temsilcisi Bo Viktor Nylund, “Uluslararası hukuka göre çocukları gözaltına almak son çare olmalı” dedi. “Bu çocukların içinde bulundukları koşulların kurbanı olmaları tüm yönleriyle dikkate alınmadı. ”

Suriye Demokratik Güçleri Salı günü Hasaka’daki cezaevi çevresine konuşlandırıldı. Kredi. . . Agence France-Presse — Getty Images

Bir SD sözcüsü Farhad Shami, günlerce süren çatışmaların ardından, Hasaka kentindeki hapishane savaşının artık mutfak, giyim atölyesi, klinik ve berber dükkanını barındıran üç katlı bir binada odaklandığını söyledi. O binanın üst katları, 700 erkek çocuğunun tutulduğu çocuk koğuşu.

Hem saldırganlar hem de onlara katılan yetişkin mahkumlardan oluşan yaklaşık 500 IŞİD üyesinin, binada işçileri ve erkek çocukları rehin tuttuğuna inanılıyor, dedi. Pazartesi günü 15 işçi ve yaklaşık 20 erkek çocuğun kaçmayı başardığını, ancak IŞİD’in diğerlerini canlı kalkan olarak kullandığını ve bu durumun SDG’nin binayı geri alma çabalarını karmaşık hale getirdiğini söyledi.

Bay Shami, oğlanlardan kaçının öldürüldüğünü veya yaralandığını bilmediğini söyledi. Ancak Suriye’deki gözaltıları takip eden İnsan Hakları İzleme Örgütü direktörü Letta Tayler, Twitter’da, çevrili binada iki erkek ve bir çocukla konuştuğunu ve çok sayıda ölü ve yaralı çocuk gördüklerini söyledi. Ayrıca yiyeceklerinin ve suyunun bittiğini ve yemek bitmeden yemek pişirmek için yataklarını yaktıklarını söylediler.

Kuzeydoğu Suriye’deki gözaltı krizinin kökleri, İslam Devleti’nin zirvesinde yaklaşık İngiltere büyüklüğünde olan ve Suriye ve Irak’a uzanan sözde halifeliğinin çöküşünde yatıyor.

ABD liderliğindeki uluslararası bir askeri koalisyon, Suriye’deki cihatçılarla savaşmak için SDG ile ortaklık kurdu ve Mart 2019’da onları son topraklarından itti.

S.D.F., savaşçıların ve ailelerinin geldikleri ülkelerin onları geri alacağını umarak, erkekler için geçici hapishaneler ve kadın ve çocuklar için kamplardan oluşan geçici bir ağda hayatta kalanları gözaltına aldı. Ancak çoğu ülke, tutukluları hiçbir yasal başvuru olmaksızın sefil, tehlikeli kamplarda ve derme çatma cezaevlerinde yıllarca çürümeye bırakarak reddetti.

Konuyu araştıran Amerikan Terörle Mücadele Hedefleme ve Direnç Enstitüsü direktörü Ardian Shajkovci, çoğu Suriyeli ve Iraklı on binlerce çocuğun diğer milletlerden binlerce çocukla birlikte bölgenin iki ana kampında yaşadığını söyledi.

Bölgeyi yöneten S.D.F.’ye bağlı yönetim tarafından yönetilen iki rehabilitasyon merkezinde 200 ila 220 çocuğun olduğuna inanılıyor.

2019’da Suriye’de Kürt liderliğindeki güçler tarafından kontrol edilen bölgede bulunan Al Hol gözaltı kampı. Kredi. . . The New York Times için Ivor Prickett

SD, cezaevlerindeki erkek çocukların sayısı hakkında bilgi vermeye uzun süre direndi, ancak Bay Shajkovici, Hasaka tesisinde yaklaşık 700 ve Kamışlı şehrinde başka bir hapishanede yaklaşık 35 olduğunu söyledi. Çoğu Suriyeli ve Iraklı, ancak 150 kadarı yabancı.

2019’da New York Times, Hasaka hapishanesinde çocukların varlığını ilk kez bildirdiğinde, turuncu tulumlar giymişlerdi ve yetişkin mahkumların yakınındaki normal hücrelere tıkıldılar.

Yardım görevlilerine göre, o zamandan beri koşulları marjinal bir şekilde iyileşti. Yetişkinlerden ayrıldılar ve her biri yaklaşık 15 hücreli üç katın bulunduğu yerleşkenin kuzey tarafındaki kendi binalarına taşındılar.

Yardım grupları kendilerine battaniye, şilte, hijyen malzemeleri ve giysi getirdi. Ortak banyoları ve düzenli olarak dinlenebilecekleri kendi bahçeleri var.

Yardım görevlileri, son 15 ayda S.D.F.’nin bazı ergenleri kamplardan hapishaneye taşıdığında, sayılarının yaklaşık 550’den 700’e çıktığını söyledi. Bazı durumlarda bu, onları kamplarda kalan annelerinden ayırmak anlamına geliyordu.

Çeşitli nedenlerle kaldırıldılar: bazıları güvenlik olaylarından sonra, bazıları SDG’nin “tehlikeli” bir yaşa geldiklerini düşündüğü için veya yardım görevlilerine ve Bay Shajkovci’ye göre kamplardaki kadınları hamile bırakacakları endişesi nedeniyle. araştırmacı.

Sn. SDG sözcüsü Shami, herhangi bir çocuğun kamplardan hapishaneye nakledildiğini yalanladı, ancak bazılarının rehabilitasyon merkezlerine götürüldüğünü, çünkü birçok tutuklunun halifeliğin sadık destekçileri olduğu kamplarda radikalleşme riski altında olduklarını söyledi.

Hapishanedeki tüm çocuklara IŞİD’in savaşmak için yetiştirdiği çocuklar için kullandığı “hilafet yavruları” dedi ve onların IŞİD üslerinde yakalandıklarını ve intihar bombacılığı yapmak üzere eğitilmiş olabileceklerini söyledi.

Hasaka’daki cezaevinde 700’e yakın erkek çocuk gözaltına alındı. Kredi. . . The New York Times için Ivor Prickett

Sn. UNICEF’ten Nylund, bazı çocukların savaşta rol oynayabileceğini kabul etti, ancak her çocuğun geçmişini belirlemenin zor olduğunu ve bazılarının açıkça savaşmak için çok genç olduğunu söyledi. Çocuklardan hiçbiri bir suçla itham edilmedi veya bir yargıç görmedi.

Bay Nylund, bu koşulların hiçbirinin çocuklar için tehlikeyi azaltmadığını söyledi.

“Bu çocukların hem çapraz ateşte hedef olarak düşme hem de potansiyel olarak yeniden işe alınma veya ilk kez askere alınma ve IŞİD’in eline geçme riski çok yakın” dedi.

İnsan hakları grubu Fight for Humanity’nin kurucusu ve eş direktörü Mehmet Balcı, “Tüm tarafları ateşkesle, müzakerelerle ne pahasına olursa olsun bu çocukların hayatını kurtarmaya çağırıyoruz” dedi. hapishaneyi üç kez ziyaret etti.

Bir röportajda, Bay Balcı’nın organizasyonunun geçen yıl erkek çocukları bireysel olarak değerlendirerek onlara eğitim, eğlence ve psikolojik destek sağlamak için bir proje başlattığını söyledi.

Grubu, personel tutmuş, ekipman satın almış, erkekler için TV odaları için planlar yapmış ve cezaevi personeli ile çocuk koruma konusunda iki eğitim oturumu düzenlemişti.

IŞİD saldırısı her şeyi askıya almıştı.

Sayın Balcı, projenin, çocukların kötü durumunu biraz daha iyi hale getirebileceğini, ancak temel adaletsizlik olarak gördüğü şeyi değiştirmeden yapabileceğini söyledi.

“Bu çocuklar orada olmamalıydı” dedi. “Burası onların yeri değil. ”

Jane Arraf, Bağdat’tan gelen haberlere katkıda bulundu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.