Koronavirüste yeni hasta profili ortaya çıktı: ‘Aşı oldum hastalandım’

PekYakinda

Yeni Üye
Hastaların polikliniklere “Hocam, biz 2 hafta evvel aşı olduk, aşı olmamıza karşın koronavirüs olduk” biçiminde soruyla geldiklerini söz eden Prof. Dr. Şevket Özkaya değerli açıklamalarda bulundu.

“AŞI OLMADAN EVVEL KENDİNİZİ DEĞERLENDİRİN”

şimdi herkeste semptom vermeyen seviyede virüs yükü olduğuna dikkat çeken Dr. Özkaya, şu tabirleri kullandı;

“Özellikle vatandaşlarımızdan aşı olurken kendilerini uygun değerlendirmelerini istiyoruz. O denli hadiseler geliyor ki ‘hocam biz 2 hafta evvel aşı olduk, aşı olmamıza karşın koronavirüs olduk’ diyen hastalar var. Ülkede şimdi herkeste subklinik yani şikayet yapmayan semptom vermeyen seviyede de olsa virüs yükümüz var. Üzerine aşı olduğumuz vakit bu klinik aşikar hale geliyor ve doktora, hastaneye gelmekle sonuçlanıyor. Bunların bir kısmında sahiden akciğer tutulumu da görüyoruz. Şayet kendiniz halsiz, yorgun, kırgın hissediyorsanız ve yakın etrafınızda müspet olaylarla temasınız var ise lütfen aşı olmadan evvel kendinizi değerlendirin. Birkaç gün gözlemledikten daha sonra aşınızı olmanızı istiyoruz. Yoksa kovid virüsü ile enfekte iken üzerine aşı olduğunuzda semptomatik hale geliyor ve bilhassa iş gücü kaybı, panik hali oluyor. Hastalar ‘aşı oldum, hasta oldum’ derdi yaşıyorlar. Aslında o denli değil. Ülkemizde şimdi herkeste subklinik semptom vermeyen seviyede de olsa hepimiz bu virüsle karşılaşıyoruz. Üzerine aşı olduğumuzda aşının oluşturduğu yavaşça kırgınlık ve ateşle birlikte hastalık ortaya çıkmaya başlıyor. Şu ana kadar bu kadar hadiseler artmasına karşın vefat sayılarının az olmasını ve hastaneye yatışların azalmasını aşıya bağlıyoruz. Her seferinde şunu yinelıyoruz: Aşı emniyet kemeri üzeredir. Sizi kaza yapmaktan ya da hastalıktan korumaz fakat kaza yaptığınızda yahut hastalığa yakalandığınızda hayatta kalmanızı sağlayacak.”

BU HALDE HİSSEDİYORSANIZ DOKTORA GİDİN