Kraliçe Charlotte hakkında bilmeniz gerekenler: Bir Bridgerton Hikayesi

anKeRcKO

Yeni Üye
Solduran görünüşü ve devasa peruklarıyla Kraliçe Charlotte, Regency dönemi Britanya’sında ırksal açıdan çeşitlilik içeren alternatif bir yorumda geçen ateşli Netflix hit dizisi Bridgerton’ın ilk iki sezonunda sevilen bir karakter haline geldi. Golda Rosheuvel tarafından canlandırılan, dedikodu kulağı ve güzelliğe bakan katı bir ana reisi.

Şimdi o, genç Charlotte’un (Hindistan Amarteifio) iktidara yükselişinin hikayesini anlatan altı bölümlük Netflix prequel dizisi Queen Charlotte: A Bridgerton Story’nin konusu. İzleyiciler, onun Kral III. George ile çalkantılı evliliğine tanık oluyor, suçlu çocuklarıyla tanışıyor ve onların motivasyonlarını ve yalnızlıklarını daha iyi anlıyor. Tabii ki, kraliyet yatak odası hakkında da çok sayıda fikir edinirler.

Dizinin yaratıcısı Shonda Rhimes geçen hafta bir telefon röportajında, “‘Kraliçe Charlotte ve Kral George’un aşkı ulusu birleştirdi’ – ‘Bridgerton’daki bir söz ve benim için tüm dünyayı anlattı” dedi. “Aşklarının dünyayı nasıl küçük şekillerde birleştirdiğinin hikayesini anlatıyoruz.”

Serinin kadro çeşitliliğine yönelik genel yaklaşımına uygun olarak, “Bridgerton” Charlotte da Afrika ve Avrupa kökenli olarak tasvir ediliyor – ancak onun durumunda karar kısmen bazı tarihçilerin gerçek Charlotte’un çok ırklı olduğu yönündeki spekülasyonlarına dayanıyordu. çok tartışma.

Ama tarihi Charlotte hakkında ne biliyoruz? Tartışmanın şartları nelerdir? Ve bu tartışma, Rhimes’ın kendisinin bir fantezi hikayesi olarak tanımladığı şeyle alakasız mı? Geçen hafta yayın hayatına başladığı günden bu yana dünya çapında Netflix’in en çok izlenen dizisi olan dizi hakkında Rhimes ve birkaç tarihçiyle konuştuk.

Charlotte kimdi?

Charlotte’un yaşamına dair temel gerçekler iyi belgelenmiştir: Gerçek Prenses Sophie Charlotte, 1744’te şimdi Almanya’nın bir parçası olan Mecklenburg-Strelitz’de doğdu. 17 yaşında, Londra’ya geldikten altı saat sonra Kral George III ile evlendi. Çiftin ilk çocukları George IV 1762’de doğdu ve ardından 14 çocuk daha geldi.

Birlikte hayatlarının ilk 25 yılı mutlu ve keyifli geçmiş gibi görünüyor. Birlikte oyunlara katıldılar, konserler verdiler ve 1764’te genç bir Mozart’ı onlar için çalması için davet ettiler. 1788’de Kral George III acı çekti. şiddetli bir akıl hastalığı nöbeti ve manik, şiddetli davranışı zamanla kötüleşti. 1811’de oğlu George IV, prens naibi olarak yönetim görevlerini devraldı. George III sık sık tecritte tutuldu ve o ve Charlotte giderek artan bir şekilde ayrı hayatlar sürdüler. 1818’de öldü; George III iki yıl sonra öldü.

Prequel, bu ayrıntılara büyük ölçüde sadık kalıyor. Diğerlerinde olduğu gibi, seri de tavizsiz bir yaratıcı lisans talep ediyor – gerçekten de bu lisans, önermesinin merkezinde yer alıyor.

“Bridgerton” serisinin en başından beri, Rhimes ve ekibi, bazı tarihçiler tarafından savunulan, Charlotte’un Portekiz kraliyet ailesinin siyah bir kolundan gelen melez bir kadın olduğu fikrini benimsedi. Diğer birçok tarihçi bu teoriye katılmıyor. Ancak Rhimes, yeni seriyi geliştirirken tartışmadan çok, zaten yaratmış olduğu dünyaya sadık kalmakla ilgileniyordu: mücevherler ve korseli cüppelerle zengin bir şekilde süslenmiş siyahi bir Kraliçe Charlotte’un yiğitçe hüküm sürdüğü tarihi unsurlar içeren kurgusal bir hikaye. kralla ilgilenirken.

Rhimes, “Beni en çok ilgilendiren, karakterin hikayesini anlatmayı gerçekten hayal etmesine izin verilmesiydi ve bu benim için kolay bir başlangıç noktasıydı” dedi. “Tarih dersi değil. Bridgerton’dan tanıdığımız Kraliçe Charlotte’un hikayesi bu.”

Tartışma neden?

Tarihsel Charlotte’un Portekiz kraliyet soyunun siyah bir kolu aracılığıyla çift ırklı olabileceği fikri, tarihçi Mario de Valdes y Cocom tarafından 1997’de PBS Frontline için öne sürüldü. Bununla birlikte, birçok tarihçi bu iddiaya itiraz etti veya herhangi bir potansiyel Afrika mirasının neredeyse izlenemez hale gelecek şekilde kaldırılacağını savundu.

Rhimes, Kraliçe Charlotte’un gerçek mirası hakkında hiçbir fikri olmadığını, ancak “insanların onun renkli bir insan olmadığını bu kadar şiddetli bir şekilde söylemesi gerektiğini” bulduğunu söyledi. Charlotte’un potansiyel siyahiliğiyle ilgili sorular, rengi ne olursa olsun İngiliz olmanın sabit bir şey olmadığı noktasını gözden kaçırıyor.

Chernock, “Kraliçe Charlotte’un Portekiz soyundan geldiğini biliyoruz,” dedi. “O bir Alman prensesiydi, bir dükün kızıydı,” diye devam etti, “Charlotte 1761’de Britanya’ya geldiğinde hiç İngilizce bilmiyordu.”

“Bu çok kültürlü geçmişi aileye yerleştirmek için insanların Britanyalıların ne olduğunu düşünmeleri gerekiyor” diye ekledi.

Bununla birlikte, prequel, özellikle Britanya’nın transatlantik köle ticaretindeki rolünün doruk noktası olan III.

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde İngiliz kraliyet ailesini inceleyen bir tarih profesörü olan Brooke Newman, İngiltere’nin 18. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar köleleştirilmiş insanlar için ana tüccar olduğunu kaydetti. Kraliçe’nin siyah olmadığına inanan Newman, gösterinin İngiliz ırkçılığını aklamaya etkili bir şekilde yardımcı olduğunu söyleyen diğer eleştirmenlere katıldı.

Newman, tarihi Charlotte hakkında “Köleliğin ve imparatorluğun genişlemesinden fayda sağladı, bu yüzden onu daha sempatik, tarihi bir figür haline getirmenin son derece sorunlu olduğunu düşünüyorum.”

Rhimes, prequel’in yarışı görmezden gelmediğini kaydetti. Beyaz karakterler, Charlotte’un “çok kahverengi” teni hakkında yorum yapıyor ve o, ırksal mikro saldırganlıklar yaşıyor. Erken bir sahnede, Charlotte’un dişleri ve fiziği kralın annesi Prenses Augusta tarafından incelenir.

Rhimes, “Birisi satılıyormuş gibi hissettim” dedi.

“Harika bir deney”

Rhimes, Charlotte vizyonunun, izleyicilere ekranda güçlü, özerk Siyah kadınların yeni görüntülerini sunma arzusundan kaynaklandığını söyledi.

Rhimes, “Tarihi dramada bile, bu siyah kadınların gücünü ve zarafetini gerçekten canlandırmam gerekiyordu,” dedi.

Ayrıca, unvanları beyaz olmayan aristokratlara yeniden dağıtan bir hükümet sözleşmesi olan “Büyük Deney”i icat etmesinde olduğu gibi, çok kültürlü krallığının ilk başlangıçlarını yaratıcı bir şekilde ortaya çıkarmakla, sadece ırklararası bir çifte odaklanmaktan daha fazla ilgileniyordu.

Büyük Deney ne kadar kurgusal olsa da, o dönemde Londra toplumunda siyah figürlerin önemi tarihsel gerçeklere dayanmaktadır. Polly Putnam, dizideki tarih danışmanı rolü nedeniyle Kraliçe Charlotte, Kral III. Bazıları ücretli hizmetçi, kölelik karşıtı, başarılı iş adamı ve hatta aristokrat oldu.

Putnam, “Bu oldukça ilginç insan grubuna sahibiz, ancak birçok siyah Londralı aktivistin olduğunu biliyoruz” dedi. “Birçoğu köleliğin kaldırılmasına katıldı. Oradan, 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında işler gerçekten hızlandı.

Bu gerçekler, Rhimes’ın tasavvur ettiği türden bir Charlotte’u yaratmasına yardımcı oldu – yaratacağı herhangi bir karakter kadar güçlü olabilecek genç siyahi bir kadın.

Rhimes, “İnsanlar her zaman ‘Akıllı, güçlü kadınlar yazıyorsun’ derler ama ben aptal, zayıf kadın tanımıyorum” dedi. “O yüzden onları yazmıyorum. Tanıdığım ve etrafımda olan türden bir kadın yazıyorum.