‘Metil alkolün her ölçüsü zararlı’

PekYakinda

Yeni Üye
Metil alkolün ise insan bedeni için, canlılar için toksik bir alkol çeşidi olduğunu anlatan NKÜ Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Gamze Varol, “Bunun azı ya da birden fazla yok, metil alkolün her ölçüsü insan bedeni için toksik. Alındığında tadından, kokusundan, imgesinden ayırt edilemediği için beşerler olağan bir içkiymiş üzere içiyor” dedi.

Varol, metil alkol konusunun fazlaca ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, “Metil alkollü içki tüketildikten daha sonra baş ağrısı, baş dönmesi, şuur bulanıklığı, uyum bozukluğu, oryantasyon bozukluğu, şuur kaybı, çift görme ve beyin hasarı da yapıyor. Körlük ve vefatla sonuçlanabilen bir dizi önemli meseleye niye oluyor” diye konuştu.

Varol, alkolün hem bağımlılık yaptığını, birebir vakitte kana geçtikten daha sonra sağlıklı düşünme, yanlışsız karar verme yeteneklerini olumsuz etkilediğini anımsattı.

Sahte alkolle, olağan alkolün nasıl ayırt edileceği konusunun da değerli olduğunu aktaran Varol, şunları kaydetti:

Metil alkol imgesiyle, kokusuyla, tadıyla birçok defa olağan alkolden ayırt edilemiyor. Alındıktan daha sonra fark edildiği için, mümkünse şişenin insanın gözünün önünde açılması, bandrolünün denetim edilmesi, bunlar emniyetli olabilecek uygulamalar.

“MÜMKÜNSE ALKOL TÜKETMEMEK, TÜKETMİYORSAK DA BU ÖZELLİKLERİNE DİKKAT ETMEK LAZIM”

Mümkünse alkol tüketilmemesini öneren Varol kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Tüketiyorsak da bu özelliklerine dikkat etmek lazım. Metil alkolün her dozu toksik. Alışılmış tüketilen alkol ölçüsü arttıkça tesirleri hayli daha ölümcül oluyor lakin ‘oldukca az tükettim bana ziyanı yok’ fikri yanlış. Ölmeyebiliriz fakat kör olabiliriz. O yüzden bu hususa dikkat etmeliyiz. Ölçüsünden bağımsız düşünmek lazım.”

Prof. Dr. Varol, alkollüyken araç kullanılmaması ikazında da bulundu.