Neden Gilmore Girls'ü izlemeye devam ediyoruz?

anKeRcKO

Yeni Üye
Bazı şeylerin anlatılamaz bir dayanıklılığı vardır. Hermès Birkin çantası. Cheetos. Crocs.

Ve nostaljik Y kuşağı için “Gilmore Girls” var. Dizinin WB ve CW'deki yedi yıllık yayını 2007'de sona erdi, ancak izleyiciler dizinin geçtiği kurgusal Stars Hollow, Connecticut kasabasının tanıdık konforlarına dönmeye devam ediyor.

Netflix, geçen yılın Ocak ayından Haziran ayına kadar dizi için 500 milyon saat izlenme rakamına ulaşarak “Seinfeld” ve “Stranger Things” gibi popüler dizileri geride bıraktı. Araştırma şirketi Nielsen tarafından Pazartesi günü yayınlanan veriler, “Gilmore Girls”ün 2023 yılında büyük yayın platformlarında en çok izlenen 10 program arasında yer aldığını gösterdi.

iPhone'un piyasaya sürülmesinden bir ay önce sona eren program, kullanıcıların sevdikleri sahneleri paylaştığı ve her karakter için en sevdikleri romantik partnerler hakkında tartıştıkları TikTok'ta bile daha genç bir izleyici kitlesine ulaşıyor.

Huysuz meyhane kapıcısı Michel'i oynayan Yanic Truesdale, sevgiyle bunu “asla ölmeyecek gösteri” olarak nitelendirdi.

“Yıllar boyunca yüzlerce, hatta binlerce insan 'Ameliyat oldum ve sizin programınız beni ayakta tuttu' dedi” dedi. “Ya da 'Babamı kaybettim' ya da 'O kişiyi kaybettim ve diziyi izleyip daha iyi hissederdim.'”

Hala filmin popülaritesine tanıklık eden hayranlarla buluştuğunu ekledi: “10 yaşındakilerin, 15 yaşındaki çocukların, filmi yeni çıkmış gibi izlemesine her zaman şaşırmışımdır.”

Bu diziyi yeniden izlemeyi bu kadar keyifli kılan şey ne?

Gösterinin kostüm tasarımcısı Brenda Maben, “İnsanlara dokunan bir kalbe sahip” dedi.

“Şiddet yok” diye ekledi. “Aslında bu sadece küçük kasaba aşkı ve insanların bundan hoşlandığını düşünüyorum. Bu onların kendilerini güvende, sıcak ve rahat hissetmelerini sağlar. Bu sadece iyi duyguları ortaya çıkarıyor.”

Truesdale için “muhtemelen her zamankinden daha fazla çekicilik, bunun alaycı bir dizi olmaması; Bu, bir grup farklı insanın bir araya gelip birbirlerini sevmenin ve geçinmenin yollarını bulmasıyla ilgili bir gösteri.”

Dizi, Lorelai Gilmore (Lauren Graham) ve kızı Rory'nin (Alexis Bledel), Rory'yi Harvard'a girmesine yardımcı olması için seçkin bir liseye göndermek üzere Lorelai'nin zengin ebeveynleriyle yeniden bağlantı kurmasını konu alıyor. Yaşadıkları kasaba bile Stars Hollow, sevimli meraklı sakinleri ve sezonluk dekore edilmiş merkeziyle başlı başına bir karakter haline geldi ve hayranlar onlara ilham veren yerlerden biri olan Washington, Connecticut'a akın ediyor.

Dizide ölüm-kalım dramaları ya da çözülemeyen ikilemler yok; sadece derinden iç içe geçmiş ilişkiler, ilginç kasaba insanları ve canlı diyaloglar var.

r/GilmoreGirls alt dizisindeki 2021 başlığında düzinelerce kişi diziye neden bu kadar sık geri döndüklerini paylaştı: Bu bir duygusal destek programı. Rahatlatıcı bir yiyecek. Bir ayrılığın üstesinden gelmemi sağladı. Bana çocukluğumu hatırlatıyor. Kış bunaltıcıdır ve Gilmore Girls bunu daha iyi hale getirir.

Haley McIntosh'un moderatörlüğünü üstlendiği “Gilmore Girls” yeniden izleme podcast'i “Gilmore to Say”ın sunuculuğunu yapan Tara Llewellyn, yeniden izlemenin “dondurucuda en sevdiğiniz dondurmadan yarım litre olduğunu hatırlamakla aynı duygu” olduğunu söyledi. “Bunun neden olduğunu anlamak çok zor. Nostalji olabilir; Bunun nedeni size bir ilişkiyi hatırlatması olabilir.”

Llewellyn ve McIntosh, her birinin haftada yaklaşık beş ila 10 saatini gösteriyi izleyerek geçirdiğini tahmin ediyor.

Boston Üniversitesi'nde klinik psikolog ve yardımcı doçent olan Ellen Hendriksen, favori bir programı tekrar izlemenin aynı zamanda stresli zamanlarla sağlıklı bir başa çıkma mekanizması olabileceğini söyledi.

“Hayatınızda öngörülebilirlik veya kesinlik eksikliği varsa ya da daha geniş bir siyasi manzara veya çevresel belirsizlik hakkında düşünüyorsak, televizyon programı gibi bir şey bile kesinlikle kesinliğin dayanağı olarak hizmet edebilir” diyor Dr. Hendriksen.

Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi'nde 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, en sevdiğimiz televizyon programlarını yeniden izlemenin yalnızlık duygularını azaltabildiğini ve benlik saygısı ve ruh halindeki düşüşleri hafifletebildiğini ortaya çıkardı.

Bazıları için soğuk ve bulutlu mevsimler de olabilir güçlendirmek kişisel bakım ihtiyacı.

Montrealli Truesdale, “Hayat bir bakıma yok oluyor, ağaçlar yapraklarını kaybediyor ve her şey griye dönmeye başlıyor, bu yüzden bir yerlerde biraz rahatlık bulmalısınız” dedi.

“Kanadalı olduğum için sonbahar ve kışı arkadaşlarımla takılmak ve daha fazla iç gözlem yapmakla ilişkilendiriyorum” diye ekledi. “Dolayısıyla bana bu duyguları aktaran bir diziyi izlemek istemeniz mantıklı geliyor çünkü siz de böyle hissediyorsunuz.”

Yıllar geçtikçe hayranlar “Gilmore Girls”ü daha soğuk aylarla ilişkilendirmeye başladı ve izlenme sayıları da bu bağlantıyı kanıtlıyor. 2020 sonu ile 2023 ortası arasında “Gilmore Girls” yayın izlenme oranı sonbahar ve kış aylarında ilkbahar ve yaz aylarına göre ortalama yüzde 14 daha yüksekti Nielsen. Nielsen'e göre gösteri özellikle Ocak, Ekim, Kasım ve Ağustos aylarında yoğundu.

McIntosh, tıpkı “Gilmore Girls”ün her sezonunun Rory'nin yeni okul yılıyla başlaması gibi, sonbahardan itibaren podcast'inin izlenme sayısının “on kat arttığını” söyledi. McIntosh, “Giydikleri renkler, yedikleri yemekler, şehirdeki olaylar” her şeyin sanki sonbahardaymış gibi hissettirdiğini söyledi.

Ve sonra kış geldi: Sezonun ilk üzüntüsünden hemen önce Lorelai'nin “Kar kokusu alıyorum” demesini hangi hayran unutabilir?

Kostüm tasarımcısı Maben, “Yılın en sevdiğim zamanı” dedi. “Kazakları seviyorum; Katmanları seviyorum; Rahat olmayı seviyorum ve umarım buna olan sevgimi programda göstermişimdir.

Diziden birkaç tipik kış sahnesi aklıma geliyor; Lorelai'nin uzun bir günün ardından eve gelip erkek arkadaşı Luke'un ön bahçesine bir buz pateni pisti inşa ettiğini görmesi gibi.

Ardından Lorelai'nin Stars Hollow sakinleri için handa düzenlediği karlı atlı kızak yolculuğu yemeği vardı. Dizinin yaratıcısı Amy Sherman-Palladino, Rolling Stone'a bölümün çekilmesinin “hayatımın en güzel anı” olduğunu söyledi.

Stars Hollow her sezon şehirdeki herkesi cezbedecek gibi görünen etkinliklere ev sahipliği yapıyor: Sonbahar Festivali, Kış Karnavalı, Firelight Festivali, Noel Gösterisi, Stars Hollow Dans Maratonu, Knit-a-thon.

Llewellyn, “Karakterler – kasabalılar – kendinizi bu küçük kasabaya kaptırmak ve herkesin diğer herkesin ne yaptığını bildiği orada yaşamak istediğinizi hissettiriyor” dedi.

İzleyicilerin “bunu rahatlatıcı yiyecekleri olarak gördüklerini” ekledi. “Sonunu biliyorsun, nasıl sonuçlanacağını biliyorsun. Bunda çok rahatlatıcı bir şeyler var.”