Pandemi çocukların göz sıhhatini bozdu!

PekYakinda

Yeni Üye
İki yıldan bu yana hayatımızın bir kesimi olan pandemi, göz sıhhatimizi da olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, uzaktan eğitimle bilgisayara bağlı yaşayaşan çocuklarda göz sıhhatinin bozulduğuna dikkat çekiyor. Meskenden eğitimle çocuklarda miyopluk oranının artış gösterdiğini kaydeden uzmanlar, göz sıhhati için mavi ışığa maruz kalma müddetinin azaltılması, çocukların kitap okuma, çizim yapma ve boyama üzere ekran gerektirmeyen aktivitelere katılmaya teşvik edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, pandemi sürecinin göz sıhhati üstündeki tesirlerini kıymetlendirdi.

Covid pandemisi ile birlikte yetişen yeni bir kuşağın C (Covid) jenerasyonu olarak isimlendirilebileceğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, “C jenerasyonunun ömür stili pandemi sebebi ile de değerli ölçüde değişti. Koronavirüs pandemisi ile başa çıkabilmek için biroldukca düzenleme yapılması gerekti. Biroldukca çocuk için eğitim tarzları yüz yüze tahsilden sanal sınıflara geçiş yaptı. Covid-19 karantinaları, meskende kalma, mesken işyeri uygulamaları ve dönen global, eyalet ve ülke çapındaki kısıtlamalar, konuttan uzaktan eğitim ve öğrenme çocukların göz sıhhatini da değerli ölçüde etkiledi.” dedi.

Çocuklar içinde miyopluk oranı artıyor

Pandemiden bu yana çocukların konutta bilgisayar ve telefon ekranlarının önünde daha fazla vakit geçirdiklerine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, “Bu durum çocuklar içinde aslına bakarsan yaygın olan miyopluk oranlarını, tüm dünyada giderek artırdı.” ihtarında bulundu.

Göz sıhhatini etkileyen 5 etken

C neslinde, Covid-19 pandemisiyle birlikte eğitimde ve günlük alışkanlıklarda ortaya çıkan tüm değişikliklerin çocukların görme yetisini etkilediğini belirten Şahbaz, bu 5 etkiyi şöyleki kıymetlendirdi:

Çevresel faktörler: Çevresel faktörler, çocukların görme gelişmeninde kıymetli bir rol oynamaktadır. Okulda çocuklar sınıfta, vücut eğitimi sırasında ve teneffüslerde değişik aktiviteler yaparlar. Çocuklar ne kadar hayli gün ışığında kalırsa gözleri o kadar gerçek gelişme sağlayabilir. Birtakım çocuklar meskende eğitim görürken dışarıda oynama yahut etraflarını birkaç odanın hudutlarının ötesine genişletme fırsatına sahip olmadıkları için bu da göz ve görme gelişmeninde meselelere niye olabilir.

Dışarda az vakit geçirmek miyopluk riskini artırıyor

Dışarıda daha az vakit harcaması miyopluk riskini artırabilir. Gün ışığı, gözün uygun biçimde büyümesini, gelişmesini ve odaklanmasını destekleyen kıymetli bir çevresel faktördür. Lakin, epeyce fazla loş iç yer aydınlatması tam aykırısını teşvik edebilir. Çok ölçüde düşük ışık, retina ve mercek içindeki aralık de dahil olmak üzere gözün gelişmesini negatif tarafta tesirler. Göz fazla uzarsa, bu, uzağı gorememe ve miyopi ile sonuçlanabilir. Bunlara ek olarak, bilhassa ekranlardan yayılan parlak ışıkla tezat oluşturan çok loş aydınlatma, çocuklarda göz yorgunluğuna niye olabilir.

Konutta kısa aralığa odaklanılıyor

Yakın çalışma ve kısa aralara uzun müddet odaklanmak:
Sınıf ortamlarında, odanın önünde bulunan karatahtalar, projektörler ve öğretmenler, çocukları uzaktan okuyarak ve dikkat ederek gözlerini idman yapmaya teşvik eder. Fakat meskende öğrenme, evvela bilgisayar, tablet ve alıştırma kitabı üzere neredeyse sadece objeler kullanılarak yakından ve sabit bir bakış ile yapılır. Çocuklar öncelikli olarak kısa aralara odaklandıklarında, gözleri daima olarak yakındaki şeylere odaklanmak üzere fonksiyon gösterir ve bu da göz yorgunluğuna niye olabilir. Gözler de bu durum miyop olma riskini daha da yükseltir.

Dijital göz yorgunluğuna dikkat!

Artan ekran başında geçirilen müddet:
Sanal öğrenme, koronavirüs pandemisi sırasında binlerce çocuk için olağan hale geldi. Fakat çocukları çevrimiçi sınıflarda eğitmek uygun (ve gerekli) olsa da, ekran başında geçirilen çok vakit gözlerde ekstra gerilime ve yorgunluğa niye olabilir. Dijital göz yorgunluğu, göz kuruluğuna ve bulanık görmeye niye olmasının yanı sıra, artan ekran başında geçirilen müddet, çocuğunuzun yüksek güçlü görünür mavi ışığa maruz kalmasını da artırır. Bu ekstra mavi ışığa maruz kalma (özellikle gece ve yatmadan önce), bir dizi sıhhat tesirine niye olarak olağan uyku sistemini bozabilir. Biroldukca dijital aygıtta, öbür ışık filtreleme uygulamalarının yanı sıra mavi ışığa maruz kalmayı azaltan “gece modu” üzere ayarlar bulunur. Mavi ışık gözlükleri de okul için dijital aygıtlar kullanan çocuklar için bir seçenektir olabilir lakin kural değildir.

Okul görme taramalarının olmaması: Okullarda çoklukla her okul yılı boyunca çocuklar için hem işitme tıpkı vakitte görme taramaları yapılırken, Covid-19 niçiniyle kapanan yahut çevrimiçi tahsile geçiş yapan okullarda bu taramalar gerçekleştirilemez hale geldi.

Görme meseleleri meskende fark edilmeyebilir: Mesken yahut kapalı ortamlarda uzaklık kısalığı niçini ile görsel etkileşimler ve günlük aktiviteler hudutlu olduğundan görme sıkıntıları tespit etmek zorlaşabilir. Daha küçük çocuklar, görme sıkıntıları yaşadıklarını kelamlı olarak söz edemeyebilir yahut nasıl söz edeceklerini bilemeyebilirler. Çocuğunuzun objelere gözlerini kısarak baktığını, bulanık görme yahut baş ağrısından şikayet ettiğini fark edilmesi bir göz rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Açık havada oyun mühleti artırılmalı

Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, sanal öğrenmenin hem ebeveyn birebir vakitte çocuk için pek sınırlayıcı olabileceğini belirterek “Çocuğunuzun açık hava eğitimini ve/veya oyun mühletini artırın. Mavi ışık gözlükleriyle yahut ışık filtreleme uygulamalarıyla (veya sırf ekran başında geçirdiği süreyi sınırlayarak) mavi ışığa maruz kalma müddetini azaltın. Çocuğunuzu kitap okuma, çizim yapma ve boyama, oyun oynama, yap-boz yapma yahut mutfakta yardım etme üzere ekran gerektirmeyen aktivitelere katılma konusunda teşvik edin. Çocuğunuzun görmeyle ilgili telaşlarını dinleyin ve gözlerini kısma, bir gözünü kapalı tutma yahut sergileyebileceği öbür görsel belirtilere dikkat edin.” tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı