Richard Lewis ve Larry David'in ömür boyu sürecek dostluğu

anKeRcKO

Yeni Üye
Eğer bir Hollywood dostluğu olsaydı, belki de bu, Salı günü 76 yaşında kalp krizinden ölen komedyenler Larry David ile Richard Lewis arasındaki dostluk olurdu. 1947'de aynı Brooklyn hastanesinde, sadece üç gün arayla doğdular. 12 yaşındayken yaz spor kampında tanıştılar ve hemen birbirlerinden nefret ettiler. Bu, hayatlarının geri kalanında arkadaşlıklarını ve ekrandaki ilişkilerini şekillendirecek tonu belirleyecekti.

Lewis geçen yıl The Spectator'a “Ondan hiç hoşlanmadım” dedi ve genç David'i kendini beğenmiş ve kibirli olarak nitelendirdi. “Beyzbol oynadığımızda ona topla vurmaya çalıştım. Biz ezeli rakiptik. Sırf Larry'den uzaklaşmak için kampın bitmesini bekleyemedim. Eminim o da aynı şekilde hissetmişti.” (Öyleydi. David 2002'deki bir röportajda “Birbirimizden nefret ediyorduk” dedi.)

Yaklaşık on yıl sonra, aynı nevrotik mizah anlayışını geliştirerek aynı New York komedi kulübüne gittiler, ancak başlangıçta birbirlerini tanımıyordu. Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde Lewis'in içinde bir şeyler kıpırdadı: “Yüzüne baktım ve 'Sende beni korkutan bir şeyler var dostum' dedim.” Bu onun anılarını tazeledi.

David, 2002'de Paley Medya Merkezi'nde yapılan röportaj sırasında Lewis hakkında “Hemen en iyi arkadaş olduk” dedi. 2010 yılında Lewis, Howard Stern'e şunları söyledi: “Komedyen olduğumda o benim işimi seviyordu, ben de onun işini seviyordum.”

David, Çarşamba günü HBO tarafından paylaşılan bir açıklamada Lewis için “Hayatımın büyük bölümünde benim için bir kardeş gibiydi” dedi. “Hem en komik, hem de en tatlı insan olmanın nadir birleşimine sahipti. Ama bugün beni ağlattı ve bunun için onu asla affetmeyeceğim.”

Perşembe sabahı sorular için David'e ulaşılamadı.

Geçtiğimiz ay Lewis, Times'tan Melena Ryzik ile o ilk günler hakkında konuştu. Lewis, David'e atıfta bulunarak, “Çok abartılı olmasam da, sahnede de sahne dışında da aynı olan komedyenleri her zaman sevmişimdir” dedi. “Çok fazla sahte şey yoktu, bir karakter yaratmıyorlardı, sadece oldukları kişiydiler.”

Lewis, “Seinfeld”in ortak yaratıcısını Norman Lear'la karşılaştırarak David “benim neslimin hikaye anlatıcısıdır” diye devam etti.

David'in, her ikisinin de kendilerinin abartılı versiyonlarını canlandırdığı, uzun süredir devam eden HBO komedi dizisi Curb Your Enthusiasm'da ikili, ilk başlardaki husumetlerini ve komedi dürtülerini mükemmel bir etki yaratacak şekilde mükemmelleştirdiler; önemsiz tartışma sanatını ve En önemsiz hakkındaki aralıksız çekişmeleri mükemmelleştirdiler. giden bir telesekreter mesajının çalındığı iddiası gibi sorunlar. Lewis, bu sezon, serinin on ikinci ve son sezonu da dahil olmak üzere yaklaşık 40 bölümde rol aldı.

David, Paley Center röportajında şunları söyledi: “Hayattaki ilişkimiz, şovdaki haliyle neredeyse hayattakinin aynısı diyebilirim.” “Birbirimize bağırıyoruz. Sürekli tartışıyoruz ama çok da eğleniyoruz. İyi vakit geçiriyoruz. Bu harika bir dostluk. Onu seviyorum.”

Birkaç hafta önce, Vanity Fair'e verdiği bir röportajda (geçen yıl Parkinson hastası olduğunu ve stand-up'ı bıraktığını açıklayan) Lewis, gösterinin aralarındaki bağı nasıl daha da güçlendirdiğini sıcak bir şekilde anlattı. Lewis, “Onun ne kadar sevgi dolu, sahip olabileceğiniz en iyi arkadaş olduğunu anlatamam” dedi. “Bu program bana Larry'ye duygularımı ifade etme fırsatı veriyor çünkü biz en eski arkadaşlarız.”

Yıllar boyunca Lewis, arkadaşlıklarıyla ilgili “Curb”da kolayca hikaye konusu olabilecek hikayeler paylaştı.

Lewis geçen ay Los Angeles Times'a verdiği demeçte, “Davranışlarımdaki bazı kendine özgü şeyleri fark etti – ve biz gençliğimizden beri öyleydi – ilgi çekici olanların çoğunu gerçekten hatırladı ve onları gösteriye koydu” dedi.

Hayatta ve “Kaldırımda” değişmeyen bir şey, ikilinin akşam yemeğinde çek konusunda kavga etmesidir. Lewis, 2020'de The Washington Post'a, özellikle “Kaldırım” benzeri bir olayı hatırlatarak, “Oraya her zaman erken giderim ve restorana kredi kartımı veririm” dedi. “Siparişimizi verdik. Sadece beş ya da altı dakikadır oradayım ve Larry, Steve Martin'de poker oyunu olduğunu fark edip gidiyor. Tek başıma yemek yiyorum ve 400 dolarlık bir çekimim var.

Ve 2017'de Lewis, radyo sunucusu Rich Eisen'e, David'e “nadir Mickey Mantle kol düğmeleri” de dahil olmak üzere Yankees hatıralarından oluşan bir doğum günü hediyesi ve David'in onun için ne kadar önemli olduğuna dair kişisel bir mektup verdiğini anlattı. David'in tek başına okuyabilmesi için masadan kalktı; “çok fazla sevgi” dedi Lewis. Geri döndüğünde David zaten kapıya giden yolu yarılamıştı çünkü parkmetresi boştu. Lewis şaka yollu bir şekilde, “Bu kadar çok paranız olduğunda ve sayacınız azaldığında, adamın hastaneye yatırılması gerekir” dedi. “Ve ben de güya onun en iyi arkadaşlarından biriyim. Her şey berbat.”