“'Shogun': Anna Sawai, karakterinin son dönüşümü hakkında”

anKeRcKO

Yeni Üye
Bu röportaj Shogun'un dokuzuncu bölümü hakkında spoiler içermektedir.

Shogun'daki karakteri yeni öldü ama Anna Sawai bunu pek umursamıyor gibi görünüyor. Aksine, geniş kapsamlı tarihi dramın doruk noktasına ulaştığımızdan memnun. Bu hafta başında görüntülü sohbet sırasında gülümseyerek “Son iki bölüm çok özel” dedi. “Erkekler fiziksel olarak savaştı. Kadınlar kendi savaşlarını veriyorlar.” Sawai'nin karakteri Leydi Mariko son kez savaştı.

Güçlü Lord Toranaga'nın (Hiroyuki Sanada) tebaası olan Leydi Mariko, Toranaga'nın beklenmedik müttefiki, kaza geçiren İngiliz denizci John Blackthorne'un (Cosmo Jarvis) tercümanlığını yapıyor. Ancak babasının Japon feodal kanunlarını ihlal etmesi ve hizmet etmeye yemin ettiği tiranı öldürmesi nedeniyle itibarı zedelenmiştir.

Entrikacı Lord Ishido (Takehiro Hira) tarafından esir tutulan Leydi Mariko, serbest bırakılmasına izin verilene kadar geleneğin gerektirdiği ancak kendisi gibi dindar bir Katolik için lanetli olan ritüel intiharla tehdit eder. Suikastçılar müdahale ettiğinde, son bir cüretkar protestoda bulunur, kendisine babasının adıyla hitap eder ve patlayıcı kapıyı bloke eder. Dizinin ve Mariko'nun tüm hayatının odaklandığı an budur.

Bu, Sawai'nin böylesine karanlık bir ana olan düşkünlüğünü açıklıyor. Şu anda birçok nesli kapsayan aile draması “Pachinko” ve Godzilla yan dizisi “Monarch: Legacy of Monsters”da da rol alan aktör, “Mariko'nun nasıl dönüşeceğini göreceğiz” dedi. “Gerçekten bir fark yaratıyor.” Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Leydi Mariko, ölüm beyanında dizide ilk kez kendisinden babasının soyadı olan Akechi'den söz ediyor. O an neden şimdiydi?

Kitapta buna “Toda Mariko” deniyordu – Toda [her husband] Buntaro'nun soyadı – ama bunu yapmasının sebebinde gerçekten babasının varlığını hissetmek istedik. Babasının kendisinin yaşayamayacağı yolculuğa devam etmesini istediğini öğrenmişti. O zamana kadar bunun ne olduğunu gerçekten anlamıyor.

Ama önünde dur [the explosion]Sadece efendisinin ihtiyaçlarına cevap vermekle kalmıyor, aynı zamanda tüm aile mirası olan babasının ölümünü de protesto ediyor. Japonya'nın tamamı babasını sadakatsiz olarak görse de o hâlâ onun yaptıklarının arkasında duruyor. Bunu Ishido-sama'nın önünde asla yapamazdı; O anda öldürülecekti. İnsanların bunu neden yaptığını anladığından emin olmak için adını söylemek için en iyi fırsat buydu. Dışarı çıktığında her zaman babasının kızı olacak.

Leydi Mariko izleyiciye, feodal Japonya'nın zorlu kültürel gelenekleri içinde kişinin gerçek duygularını gizlemek için dikilen iç bariyerler olan Sekiz Katlı Çit kavramını tanıtıyor. Ancak özellikle son bölümlerde çit çöküyor.

Sanırım Lord Toranaga-sama yüzünden sonun yakında geleceğini biliyor. Bu ona çok fazla anlam ve ailesinin intikamını alarak çok anlamlı bir hayat yaşaması için bir neden veriyor. canlandığını görüyoruz. Sonlara doğru gerçekten çiçek açmaya başlıyor.

Son anlarında aile mirasını talep etmenin yanı sıra, Toranaga'nın görünürdeki teslimiyetinin ardından kocası Buntaro'dan intihar töreninde kendisine katılmasını istediğinde de o acı verici samimi konuşmayı yaptı. Onun bu kadar dürüst konuştuğunu duymak şok ediciydi.

Eğer orada evet derse ölümü hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu sadece bir ölüm çünkü efendilerinin daha büyük bir amaç uğruna ölmediğini ve pes ettiğini düşünüyorlar ve o da amacını gerçekleştirmek istediğini bilerek yaşıyor. Belki kibarca reddetmenin bir yolu vardı ama o an dürüstçe “İstediğim bu değil” diyebildiği tek an oldu. Neredeyse senin için üzülüyorum.”

Mariko'nun kendini tutma ihtiyacı, Blackthorne'la olan aşkını ilgi çekici hale getirir. Ona olan arzusunu ifade etmek istiyor ama yapamıyor.

Evet. Modern Japonya'da insanlar “Seni seviyorum” veya “Senden gerçekten çok hoşlanıyorum” diyorlar. Ancak uzun zaman önce aya bakıp “Ah, ay çok güzel” dediklerini duyduğumu hatırlıyorum ve bu şu anlama geliyordu: “Seni seviyorum.” Bunları öğrenmeye ve bu perspektiften bakmaya başladığımda daha mantıklı geldi.

Onu oluşturan tüm unsurlar dikkate alınsa bile bu iyi bir fikir değil. O bir Katolik ve o bir Protestan. Kocasının öldüğüne inanmasına rağmen o bir eş. Onun tercümanıdır. Bununla ilgili her şey yanlış. Ancak Blackthorne, onu bir insan olarak gören ve ona olduğu gibi gerçekten saygı duyan tek kişidir. Diğer erkekler onu bir mal ya da üç adım geride biri olarak görüyor.

Bazı izleyiciler için bunun yeterli olmadığını düşünebileceğini biliyorum. Ama bence bu onu daha da romantik kılıyor. Onları uzaklaştırmaya çalışan her şeye rağmen doğal olarak birbirlerine çekilirler.

Bu bölümde Blackthorne, bir Katolik olarak ölümcül bir günah olarak gördüğü intihardan kendisini kurtarmak için kafasının kesilmesi gereken bir ritüel intiharda “vekil” rolünü üstleniyor. Sevdiği kadını öldürebilir ama onun isteği üzerine onun ölümsüz ruhunu kurtarmak için.

O sahnede, açıkçası Mariko'nun kendi canına kıyacağını düşünmüştüm – 'Ama kurtarılacak!' demesini canlandıramazdım. Sonra Blackthorne ortaya çıkıyor ve bunun bir aşk eylemi olduğunu anlıyor. Gururlu bir Katolik olarak ölebilmesi için onu öldürmesi gerekiyor. Ve bir samuray. Bundan daha güçlü bir şey yok.

Siz ve Cosmo Jarvis bunu tamamen sizin gözleriniz aracılığıyla anlatmalısınız.

Cosmo size bir oyuncu olarak enerjisini gerçekten veriyor. Ondan çok destek aldım. Başka biri olsaydı her şey çok farklı olurdu.

Leydi Mariko'yu Katolikliğe çeken şey neydi?

Bu gerçekten anlamaya çalıştığım bir şeydi. Nasıl Katolik ve samuray olabileceğini bilmiyordum çünkü ikisi de birbirine çok zıt hissediyorlardı. Ancak bunun nedeni Mariko'nun dinin, paranın ya da politikanın gücüne inanması değil. Bunların hiçbiriyle ilgilenmiyordu. Daha çok, gerçekten tutunacak bir şeye ihtiyacı olduğunda Katolik rahibin elini uzatması gibiydi. Herhangi bir şey olabilirdi ama öyle oldu. Göremediği yerde ışık buldu.

Lady Mariko programın tercümanlığını yapıyor. Konuştuğu dile bağlı olarak karakterin veya performansınızın değiştiğini fark ettiniz mi?

Her iki dili de akıcı bir şekilde konuştuğum için fazla düşünmeden bunu yapabiliyorum ama kişiliğim değişiyor. İngilizce konuştuğumda daha arkadaş canlısı oluyorum çünkü Batılılar genellikle daha sosyal. Japonlar daha çekingen ve resmidir, bu yüzden Japonca konuşurken ben de bunu yapmaya eğilimliyim.

Mariko oldukça profesyonel ve resmi bir karakter. Yani Japonca konuşsa da konuşmasa da bu duvar her zaman vardı. Ancak Blackthorne'da, özellikle de başlangıçta şöyle bir şey vardı: “Ne düşündüğün gerçekten umurumda değil. Japon erkeklere gösterdiğim saygının aynısını sana da göstermek zorunda değilim, sanırım İngilizce'de bu bir saygı ifadesi.” biraz daha açıklık vardı.

Şaşırtıcı bir şekilde insanlar kültürümüze ve dilimize daha fazla ilgi gösteriyor. İzleyiciler kendilerine çok yabancı görünen şeylere bakıyor. İlgi gösteriyorlar. Ancak dizinin modern Japonca değil, tarihi Japonca olduğunu söylemeliyim. İnsanlar diziden dili öğrenmeye çalıştığında… [laughs]

“Lordum, leydim, siz, siz, sizin?”

Aman Allahım Evet. Şu an bildiğimizden tamamen farklı bir dil konuşacaklar.