Star Trek: Picard 3. Sezon 5. Bölüm Özet: Eski arkadaşlar geri dönüyor

anKeRcKO

Yeni Üye
3. Sezon 5. Bölüm: “Cheaters”

Televizyon söz konusu olduğunda nadiren gerçekten şaşırırım, ancak Michelle Forbes’in canlandırdığı Ro Laren, Jean-Luc ve Riker’ı tuhaflıkları nedeniyle azarlamak için gönderilen Federasyon görevlilerinden biri olarak ortaya çıktığında kelimenin tam anlamıyla ağzım açık kaldı.

Gerçekten çarpıcı bir hatırlama. Ro’yu en son gördüğümüzde, Cardassian’lara karşı mücadelelerinde Maquis’e katılarak Federasyon’a ihanet etmişti. Bu o kadar keskin bir ihanetti ki, Patrick Stewart’ın daha güçlü oyunculuk anlarından birinde Kaptan Picard’ın dili tutulmuştu. Bu, Trek ilminde tarih yazan ara sıra figürlerden biri olan Ro’yu son görüşümüz olmamalı. Deep Space Nine, Forbes’in oyuncu kadrosunun bir parçası olarak Ro’yu canlandırmasını istedi, ancak o bunu geri çevirdi.

Ro’yu parlak bir karakter yapan şey, Yeni Nesil’de Yıldız Filosu Kanca, Çizgi ve Sinker’ın doğruluğuna otomatik olarak inanmayan ender karakterlerden biri olmasıydı.

Gergin buluşmaları sırasında Jean-Luc hakkında şunları söylüyor: “Bir kuruma körü körüne inanç, kişiyi onurlu yapmaz.”

Ro statükoyu sorguladı ve kişisel kimliğine değer verdi – Jean-Luc’un onu tekrar gördüğümüzde algısal olarak özlediği Bajor küpesini takma konusundaki ısrarının gösterdiği gibi. Bu onu Kaptan’a Yıldız Filosu’nu en üst düzeyde tehlikeye attığını söylemek için mükemmel kişi yapıyor. Bir bakıma, Ro her zaman Yıldız Filosu’nun yozlaşmış olduğuna inanmıştır – şimdi olduğu kadar pervasızca değil.

Ro’nun eski komutanlarını vatana ihanet hakkında sorgulamak istemesi uygun ve ironik arasında bir yerde. Jean-Luc, Ro’nun yıllar önce ona ihanet etmesine anlaşılır bir şekilde hala kızgın, ancak şu anda başının neden belada olduğu düşünüldüğünde biraz zengin.

“Empati bir şeydir; Jean-Luc, bir komutana ihanet etmek başka bir şeydir,” diye öfkeleniyor, ancak Jean-Luc’un Titan’dan bir mekik çaldığını ve tüm mürettebatı riske attığını unutmamalıyız. Ama bunu aşalım.

Ro’nun “Picard” versiyonunda artık bir asteğmen değil, bir komutandır. Çoğunlukla oraya nasıl geldiğinin hikayesini beğendim. Askeri mahkemeye çıkarıldı, hapis yattı ve “zorlu bir rehabilitasyon programı” içeren Yıldız Filosu İstihbaratı tarafından işe alındı. Küçük bir kelime oyunu: Bu sürecin hiçbir noktasında Yıldız Filosu, Ro’nun teslim olduğunu Jean-Luc’a bildirmedi.

Jean-Luc, hayal kırıklığını doğrudan Ro’dan çıkarabiliyor, ancak bunu sanal güvertede silah zoruyla yapıyor. Tarihsel olarak, Jean-Luc’un ailesi her zaman onun gerçek ailesi değil, ekibi olmuştur. Dolayısıyla, kanatları altına aldığı biri tarafından ihanete uğramak, özellikle bir Yıldız Filosu görevinde, birinin ona saplayabileceği en derin hançerdir. Ama Ro’yu her zaman temelden yanlış anlamıştır: Jean-Luc, Ro’nun – kendisinin de belirttiği gibi – Yıldız Filosu’nun en iyisi olmasını isterken, Ro sadece Ro olmak istemiştir.

Ancak buna rağmen Picard’ın ekibi hala bir aile. Ro, Jean-Luc’a ona güvenip güvenmediğini sorduğunda hemen evet diyor. Ro, Jean-Luc’a Yıldız Filosu’nun her yerinde şekil değiştirenlerin olduğunu söyler; ve görünüşe göre, tam yanındalar, mekiğine bir bomba yerleştiriyorlar, Ros’un Yeni Nesil’de asla gerçekten anlamadığı karakterini sona erdiriyorlar.

Ro’nun Worf ve Raffi’nin perde arkası sorumlusu olması hoş bir dokunuştu. Üçünün, Yıldız Filosu modeline asla tam olarak uymayan uyumsuzlar olarak pek çok ortak noktası var. Ro’nun küpesini Worf’u Riker ve Jean-Luc ile yeniden birleştirebilecek bir veri çipi olarak kullanmak yenilikçiydi ve bu bize Ro hakkında başka bir şey söylüyor: Küpeyi Jean-Luc’a sunduğunda öleceğini biliyordu.

Bu, Picard’ın güçlü sezonundaki en iyi bölümdü.

ufak tefek şeyler

• Titan’ın uzayda tamir edildiğini gösteren görüntüler beni gerçekten heyecanlandırdı. Trek optiğinin on yıllar boyunca ne kadar geliştiğine iyi bir örnek.

• Tüm bunlardan sonra bile Jean-Luc, Jack’ini Yıldız Filosu’na katmaya çalışmakta ısrar ediyor. Jean-Luc, “Belki daha dürüst bir meslek seçmeyi düşünüyorsunuz,” diyor. Yaşlı Picard, özünde kurumsal bir adamdır ve Jack’i yönetmeye çalışırken bile, tüm yollar Yıldız Filosu’na geri döner, ancak her ne kadar pek iyi uymasa da. Ve bölümün ilerleyen bölümlerinde öğreneceğimiz gibi, bu çağrının dürüstlüğü şu anda tartışma konusu.

• Starfleet’in müfettişlerini getirmek için kullandığı gemi, orijinal dizide yer alan bir geminin soyundan gelen USS Intrepid’dir.

• Ro, Jean-Luc’a Titan mürettebatının çoğunu Intrepid’e transfer ettiğini söyler. Neden yeniden atanmaları gerekiyor? Ro kendi gemisinde veya Yıldız Filosunun geri kalanında kimseye güvenmeseydi mürettebatı tehlikeye atmaz mıydı? Bu, Ro, Titan’a koşması için zaman vermek için mekiğini Intrepid’e çarptığında doğrulanır, ancak bu muhtemelen Intrepid’e ışınlanan Titan mürettebat üyelerini de yaralar.

• Ayrıca Jean-Luc ve Riker’ın Shaw’ı Titan’ı alıp Titan ekibinin üyeleriyle birlikte Intrepid’de bu kadar hızlı koşmaya teşvik etmelerine de şaşırdım. Diyelim ki bozuk Yıldız Filosu gemisi Titan’ın ölümü için Ros’u suçlamak istiyor. Ve herkesin, şekil değiştirenlerin cinayetten korkmadığını bildiğini varsayalım. Picard, Riker ve Shaw’ın mürettebatını yanlarında götürmek istemeleri mantıklı.

• Şovun, kötü bir Vulcan olan Krinn veya gangster Vulcan olan Sneed gibi belirli türlerin üyelerini yeniden hayal etme istekliliğinden zevk alıyorum. Ancak bu olay örgüsü istemeden de olsa komik çıkıyor. Worf ve Raffi, Krinn’i yakalama planlarını tam olarak nasıl yaptılar?
Worf: “Tamam, Raffi. Tüfeğinle tepede dururken senin hologram versiyonun yanımda yerde duruyor. O zaman keşfedecekler. O zaman Krinn bizi birbirimizle dövüştürecek. Sonra beni bıçakla, ama çok sert değil. Sonra öldüğümü düşündüklerinde onları şaşırtıyorum.”

Raffi: “Karmaşık görünüyor. Ya bizi hemen vururlarsa?”

Worf: “Güven bana.”

• Bir suçlu: Geçen hafta, Picard’ın mezgit balığı varken Jack Crusher Sr.’ı öldüren “kaza hakkında kaygısızca konuştuğunu” yazmıştım. Birkaç okuyucu, Picard’ın eski arkadaşını öldüren olaydan değil, farklı bir olaydan bahsettiğini belirtti. Üzgünüm, bir şekil değiştiren vücudumu ele geçirdi.