“Succession”ın yaratıcısı hala Roy’lara “büyük sempati” duyuyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Jesse Armstrong, Veraset’in nasıl sona ereceğini her zaman bilmiyordu. Ama bu sonun nasıl bir his olacağını biliyordu. “Her zaman biraz insan ölümleri ve bu tür medya operasyonlarının ölüm oranlarıyla ilgiliydi” dedi. Pilot bölümde bile şunu ekledi: “Sonun tonunun nasıl olacağını biliyordum.”

HBO’da dört sezon boyunca yayınlanan “Succession” son bölümü 28 Mayıs’ta yayınlandı. Son sezon, daha önce iki kez kazandığı olağanüstü drama dizisi de dahil olmak üzere, 27 inanılmaz Emmy adaylığı aldı; bu, bu yılki tüm diziler arasında en fazla adaylıktı. Gösterinin odak noktası her zaman muhafazakar bir medya ve tema parkı imparatorluğunun kendi kendini yetiştirmiş derebeyi Logan Roy (Brian Cox), çocukları ve takipçileri olmuştur.

Alaycı, soğuk ve küfürlü gösteri, hiciv ve trajedinin, kurumsal entrikaların ve derin insan dramının mide bulandırıcı bir karışımıydı. Her bölüm bir sürü mem ve düşünce parçasına ilham kaynağı oldu. Her ne kadar karakterlerin hiçbiri müstehcen zenginliklerinden keyif almıyor gibi görünse de, serinin “sessiz lüks” veya “gizli zenginlik” olarak adlandırılan yüksek iplik sayısı stili, sayısız taklit doğurdu.

Geçtiğimiz sabah, Brooklyn’deki bir otelde Roy’lar için biraz fazla pleb olan Armstrong, buruşuk lacivert gömlek ve neredeyse uyumlu pantolonla bir kafe masasında oturuyordu. Uluslararası Emmy Ödülleri’nden Kurucu Ödülü’nü almak için şehre gelmişti. Tipik bir İngiliz ironisi ile, “Sanırım bu, kariyerlerinin sonunda sınır dışı edilen kişilere verilen onursal ödüllerden biri” dedi.

Yazarların grevi, altı ay önce final yayınlandığında Armstrong’un “Halefiyet”in sona ermesi hakkında tam bir tartışmaya girmesini engelledi. (Grevi Londra’da toparlanarak geçirdi.) Ancak zaman, “Halefiyet”in bej parıltısını pek solduramadı. Ocak ayında büyük olasılıkla Emmy Ödülleri’ne damgasını vuracak – tüm başrol oyuncuları aday gösterildi ve Armstrong senaristlik ve yönetici yapımcı olarak iki adaylık aldı – ve kültürel bilinçte başka hiçbir program onun yerini alamadı. Moda gelir ve gider, ama ultra zenginlere ve onların güç mücadelelerine ilgi var mı? Zamansız.

Armstrong, günün ilk günü değil, düz beyaz bir elbise üzerinde ve bacak kramplarını hafifletmek için ara sıra molalar vererek (sabahın erken saatlerini McCarren Park’ta futbol oynayarak geçirmişti), Marksizmi, aşırı zenginliği ve bu Karakterlerden herhangi birinin uzaktan bile sevimli olup olmadığını tartıştı. . Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Dizinin en önemli sorusu Logan Roy’un yerini kimin alacağıydı. Buna cevap verilmeden dizi bitebilir miydi?

Seyircilerin çoğu at yarışı dışındaki eğlenceleri izliyor. Ancak bir at yarışını izleyip kimin kazanacağını merak etmenin yanlış bir yanı yoktur. Bu, yazarların odasına gelip ‘Ya bir devam filmi yapmasaydık?’ gibi bir soru olurdu. Bu ilginç olabilir mi?” Akıllı insanlarla yaptığımız bir tartışma süreci sonunda şu sonuca vardık: sonuç, “Hayır, bu sinir bozucu olur. “Yapmayalım.” Dizinin bitmesinin nedenlerinden biri de, bu kararı ertelemeye devam ederseniz, bunun ya saçma ya da sinir bozucu hale gelmesidir.

Atlar, tökezlemeye başlamadan ve onları vurmanız gerekmeden önce pistin etrafında ancak pek çok kez dolaşabilirler. “Hareket” miydi komedi mi dram mı?

Tek bildiğim bunun benim için ulaşılabilir bir ton olduğuydu. Her sahnede komik bir dokunuş yoktur. Karakterlere ve durumlara belli bir gerilim ekleniyor, bu bana komediyi hatırlatıyor ama bu her zaman bir komedi değil. Pilotu Nick Britell’le tanışmadan ve onun müziğini duymadan önce yazmıştım. Ama sanki skorun nasıl olacağını biliyormuşum gibi; tuhaf, ironik ve bilmişçe ama aynı zamanda bu derinliğe de sahip. Bunun ölüm nedeniyle olabileceğini düşünüyorum. Ya kendini öldüren ya da yatından düşerek ölen İngiliz medya emektarı Robert Maxwell’i çok düşündüm. [Rupert] Ömrünün sonuna gelen Murdoch; ve biz gösteriyi çekerken ölen Sumner Redstone. Bu gösterinin zor kısmı, bu da ona biraz farklı bir tat veriyor.

Kendimi makul düzeyde empati sahibi biri olarak düşünmeyi seviyorum. Bu karakterlere sempati duymayı çok istiyordum ama sonra vazgeçtim. Onlar için üzülmeli miyim?

Bu asla gerçekten dikkate alınan bir şey değildi. Bu, çalışma sürecimizde bir hata olabilir. Belki seyircinin birinden hoşlanmasını sağlayabilirdim ama bu dizide bunu istemezdim. Bu çok yanlış hissettirirdi. Bu özel aile dinamiğinin ve güç ve parayla olan ilişkinin olduğu bir dizi. Her şey bundan geldi. “Ah, hadi insanları uzaklaştırmaya ya da çekmeye çalışalım” gibi bir şey değildi, sadece “Bu insanlara gösterelim ve sonra ne olacağını görelim.” demekti. “Öyle.” çok mu korkunç? Ama eğer mümkün olsaydı ya da gerçekleşecek olsaydı, her zaman şöyle derdik: Haydi yapalım.

Büyük zenginlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha eşit bir toplumun herkesi daha mutlu edeceğine dair Avrupalı bir duyguya sahibim. Bu oldukça basit bir formülasyon. Ama bunu söylemek biraz saçma görünüyor. Bu devasa servet birikimi pek sağlıklı değil, değil mi?

Deforme olmaması mümkün mü?

Bu bir soru, değil mi? İnsan için her şeyin mümkün olduğunu düşünüyorum. Dünyayla hassas ilişkileri olan çok zengin insanlar var. Bazı insanlar güçlerini daha büyük bir iyilik için kullanırlar. Psikolojik düzeyde, bu sizi mutlaka deli yapmaz. Bu çok sık oluyor.

Dizi Marksist bir bakış açısı yerine psikolojik bir bakış açısına sahip. Bu düzeyde karakterlere çok sempati duyuyorum ve izleyicilerin de öyle olmasını umuyorum. Oldukça kötüler. Kötü şeyler yapıyorlar. Ama psikolojik olarak nereden geldiklerini görüyorsunuz. Bu çocukların hayatındaki trajedilerden biri. Çok fazla arkadaş görmüyorsun. Bu köklerinden koparılmış uluslararası hayatı yaşıyorlar. Derinlere demirlemişler. Geriye kalan birkaç şeyden biri ailedir ve bu da onları inanılmaz derecede etkilemektedir. Sanki sürekli bir seruma bağlılar ve serumda belirli bir oranda zehir bulunduğunun farkında değiller. Bu onları daha iyi yapmaz. Bu onları daha da hasta ediyor.

Yani diziniz yalnızca Marksist propaganda değildi, öyle mi?

Niyetimiz buydu ama durdurulduk.

“Veraset” genellikle bu karakterlerin zenginliklerinin tadını çıkardığını göstermez. Neden?

Zenginliği yüceltmemeye karar verdik. Bu insanların yaşadığı pek çok mekan, bu beş yıldızlı oteller ve özel uçakların iç mekanları aslında güzel bir dünya değil. Araştırmanın ortaya çıkardığı şey bu. Bu dünyalarda pek eğlence yok. Herkes eğlenceyi değil sürekli olarak basın bültenini düşünüyor. Bu, büyük zenginliğin insanı mutlu etmeyeceği ilkesine dayanmıyordu. Muhtemelen yeterli olabilir. Ama bu insanlar için değil.

İzleyicilerin gösteriye olan tutkusu sizi şaşırttı mı?

Buna çok şey kattık. Ve evet tartışılacak çok şey var. Şimdi geriye dönüp ilginç şeyler izledim ve diziyle ilgili şeyler okudum. O zamanlar tepkilerin çoğunun dışında kaldım çünkü insanların dizi hakkında ne düşündüğünü bilmek faydalı değildi. Biraz formdan düşebilirsiniz. Eleştirmenleri severim. Eleştirinin kültür dünyasını ayakta tutmanın önemli bir parçası olduğuna inanıyorum. Ama dizi bitene kadar pek izlemedim.

Okudun mu yazdığım parça Gösterinin beni daha kötü bir insan yaptığını mı söylüyorsun?

HAYIR. Ah hayatım. Affedersin. Çok özel bir dünya değil mi? Bir şirketin ve bir ailenin yarattığı ahlaki evrende nelerin mümkün olduğunun temsilidir. Seçenekler gerçekten sınırlıdır. Ama varlar. Amaç bu dünyayı mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde tasvir etmektir. Ama evet. Affedersin.