Yüz Yüzün Sesi: Dee Bradley Baker'ın Yıldız Savaşları Yolculuğu

anKeRcKO

Yeni Üye
Yalnızca gişe rekorları kıran filmleri izlemiş olan “Yıldız Savaşları” hayranları için klon askerler, yalnızca 2002 yapımı “Klonların Saldırısı”ndaki baş tehdit olarak hatırlanan ikincil karakterlerdir. Ancak son yirmi yılda, vazgeçilmez seriler haline geldiler ve aralarında “The Clone Wars”, “Star Wars Rebels” ve son olarak “The Bad Batch”in de bulunduğu animasyonlu “Star Wars” serilerinin temel direği haline geldiler.

Ve bu süre zarfında klonlar için çok önemli olan bir kişi vardı: Onlara seslerini veren Dee Bradley Baker.

Tüm şovlar değil, hepsi klon; 2008'de uzun metrajlı bir film ve yedi sezon süren bir animasyon dizisiyle başlayan “Yıldız Savaşları: Klon Savaşları”nın oyuncu kadrosundan bu yana yüzlerce klon var. Artık Baker'ın klonlanmayan birçok rolü de içeren inanılmaz üretken koşusu nihayet sona erdi: Klon Savaşları'nın devamı olan The Bad Batch, Disney+'taki üç sezonluk yayınını bu hafta tamamlıyor. Daha fazla klon şovu için herhangi bir plan yok. .

Baker, “Bu yolculuğa çıkmak harika bir mutluluktu” dedi.

61 yaşındaki Baker, yaklaşık 30 yıldır seslendirme sanatçısı olarak çalışıyor ve “Dexter's Laboratory”, “American Dad”, “Codename: Kids Next Door” ve “Space Jam” gibi dizilerde çalıştı. “Yıldız Savaşları”ndan önce neredeyse tamamen komik roller oynadı: “Avatar: Son Hava Bükücü”de tüm hayvanları, “Phineas & Ferb”de ornitorenk Perry'yi ve “The The Last Airbender”da fare Sebastian gibi canlı aksiyon projelerinde yaratıkları canlandırdı. İntihar.” Tayfa.”

Baker, “Daha genç, daha enerjik, daha komik bir oyuncu olarak seçileceğim çünkü kendimi böyle görüyorum” dedi. “Star Wars” dizisi “bir oyuncu olarak benden çok daha fazlasını gerektiriyordu çünkü benden aklıma bile gelmeyecek şeyler yapmamı istediler.”

Klon Savaşları'nın başlangıcındaki dramatik ve duygusal hikayelerin çoğu klon askerler etrafında dönüyordu. Sonuçta, milyonda bir değiştirilebilir bir klonu öldürmek, filmlerde görünen bir Jedi'ı öldürmekten daha kolaydır.

Her ne kadar dizi Cartoon Network'te yayınlansa ve çocukları hedef alsa da, savaş hikayeleri yoğundu ve gittikçe zorlaşan klonlar birbiri ardına testlerden geçiriliyordu. Hikayelerden biri “Heart of Darkness” adlı kısa romana dayanıyor: Generalin insan hayatını sürekli feda etmesi ayaklanmalara yol açana kadar askerler, ormandaki bir gezegende acımasız bir Jedi generali tarafından yönetiliyor. Bölümlerden biri, Vietnam Savaşı destanı “Apocalypse Now”ın arkasındaki Oscar ödüllü ses tasarımcısı Walter Murch tarafından yönetildi ve film de “Heart of Darkness”tan ilham aldı.

Ahsoka Tano'yu oynayan Ashley Eckstein, “Seslendirme oyunculuktur, aynı becerilere ve yeteneğe ihtiyacınız var” dedi. (Bu merkezi “Klon Savaşları” karakteri, geçen yıl Rosario Dawson'ın başrol oynadığı canlı aksiyon “Ahsoka” gösterisinin odak noktası haline geldi.)

Eckstein, “Seslendirme sanatçısı olmak giderek daha da zorlaşabiliyor” diye devam etti. “Dee ve ben, mikrofonun arkasında hareketsiz dururken son derece duygusal ve aksiyon dolu sahneler çekmek zorunda kaldık. Bunu yaşayamazsın ya da hareket edemezsin. Sadece hepsini sesiniz aracılığıyla aktarmanız gerekiyor.

“Klon Savaşları”nı, sonunda hayatta kalan bir grup klonu da içeren küçük bir isyancı ekibini konu alan “Star Wars Rebels” ve çok daha fazlasını içeren bir grup “kusurlu” klonu konu alan “The Bad Batch” izledi. farklı olanların kişilikleri duruyor.

Klon askerlerini çekici kılmanın önündeki engellerden biri onları farklılaştırmanın zorluğudur. (Sonuçta bunlar klon.) Başından beri onları farklı şekilde tasarlamaya yönelik küçük girişimler oldu. Klon Savaşları'nın süpervizör yönetmeni ve baş yapımcısı olan ve şu anda Lucasfilm'in baş kreatif sorumlusu olan Dave Filoni'ye göre, yaratıcılar onları İmparatorluğun daha tanıdık Stormtrooper'larından ayırmak için onlara renkli zırhlar ve nişanlar verdi.

Filoni bir e-postada şöyle yazdı: “Stormtrooper'lar hizmete zorlanan ve kişiliklerinden ve kimliklerinden arındırılmış bireylerken, onlar bireyselliklerini ifade edebildiler.” Yine de, ona eşlik edecek ses ve kişilik olmadan bir bakış pek az olur ve Baker'ın performansı, karakterlerin bu kadar merkezi olmasının ana nedenlerinden biriydi.

Baker'ın tüm klonları seslendirmesinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için yapılan ilk test, “Klon Savaşları”nın beşinci bölümü olan “Rookies”de gerçekleşti. Tamamen klonlardan oluşan bir bölüm yapmak isteyen George Lucas'ın fikrinden doğan bu bölüm, bir ekip olarak bir araya gelen ve bir droid istilasını püskürten bir grup öğrenciyi konu alıyor.

Dizinin baş yazarı Henry Gilroy şunları hatırladı: “Bu kayıt oturumu aslında bir aydınlanmaydı çünkü klonlar için hikaye ve karakterle ilgili her şeyi yazabileceğimizi ve Dee'nin bunu mükemmel bir şekilde uygulayacağını fark ettik.”

Klonlar çok geçmeden küçük kişiliğe sahip tek seferlik karakterlerden, kendi duygusal ve dramatik hikayelerine sahip geniş oyuncu kadrosunun tam teşekküllü üyelerine dönüştü ve bu, dizinin “The Bad Batch”e kadar uzanan yedi sezonu boyunca devam etti. (Echo karakteri bu çaylak ekibin hayatta kalan son üyesidir.)

Buna uygun olarak, tüm klonlar aynı sese dayanıyor: Baker'ın, Anakin Skywalker'ın ikinci komutanı ve Klon Savaşları'nda Obi-Wan Kenobi'den sonra en yakın arkadaşı olan Kaptan Rex'i canlandırmak için yarattığı ses. Baker, performanslarını yönlendirmek için her bir klon için bir veya iki önemli özelliğe (rütbe, yaş, tutum, tuhaflık) karar verdi. Her seferinde bir klon alıyor, bir tanesiyle tüm senaryoyu gözden geçiriyor, sonra aynısını bir sonrakiyle yapıyor ve bir bölüm bitene kadar bu böyle devam ediyordu.

Ancak Klon Savaşları daha karmaşık hikayeler geliştirdikçe daha hızlı ve daha göz korkutucu bir yaklaşım gerektirdi. Baker, “Hepsini çalmaya başlardım ve ileri geri atlardım” dedi. “Sahneleri sanki bir sahneyi canlandıran karakterlermiş gibi okudum ama sadece bir sesten diğerine geçiyorum.”

“The Bad Batch”te Omega rolünü oynayan Michelle Ang, bu sürece hayran kalıyor. “Sadece farklı kişilikleri tasvir etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm 'Bad Batch' karakterleri hakkında beş farklı bakış açısını temsil edebiliyor ve her biri için tartışabiliyor” dedi. “Birlikte çalıştığım dört farklı insan varmış gibi geliyor.”

Eckstein, Baker'ı akıl hocası olarak nitelendirdi ve ilişkilerini, genç padawan karakteri Ahsoka ile Baker'ın deneyimli Kaptan Rex'i arasındaki ilişkiyle karşılaştırdı. “Bana gücün yollarını ve konuşmanın yollarını öğretti” dedi. Kendisinden de aynı bölümlerde birden fazla karakteri canlandırması istendiğinde, “Bu konuda harika olan Dee'den öğrendim.”

Komediye başlayan Baker, doğaçlamanın “Star Wars” dizilerinin gerektirebileceği garip seslendirmeleri benimsemesine ve karakterler arasında akıcı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

“Hazır olduğum kadar hazırlıklı değilim” dedi. “Bunu kontrol etmek ve birlikte çalıştığınız yazarların işlerin yürümesini isteyeceği şekilde yapılandırmak için açık ve ulaşılabilir olmak istiyorsunuz. Buna hazırlanamazsınız. Şu anda doğrudan insani bağlantıda elde ettiğiniz şey budur ve bu doğası gereği doğaçlamadır.

Baker sonunda yeni çıkacak video oyunu “Star Wars Outlaws” gibi başka “Star Wars” rolleri alsa bile “The Bad Batch”in sonu bir dönemin sonudur. Her ne kadar Ahsoka Tano gibi karakterler canlı aksiyonda varlığını sürdürse ve Kaptan Rex “Ahsoka”da kısa bir rol oynasa da “The Bad Batch” karakterleri, “Star Wars”un beyni Lucas'ın artık yer almadığı son karakterlerdi. doğrudan giriş yapın. Bunun önemi Baker'da kaybolmadı.

“Çocukluğumdan beri 'Star Wars'u seviyorum” dedi. “Hiçbir şey çocukken hayal gücünüzü yakalayan evrende oynamaktan daha eğlenceli olamaz.”