Yusuf Namoğlu’ndan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve VAR Açıklaması

BOTR

Aktif Üye
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Heyeti (MHK) eski Lideri Yusuf Namoğlu, D-Smart’ta yayınlanan ‘Haftanın Konuğu’ programına konuk oldu. Faik Gürses’in sorularını yanıtlayan Namoğlu, “Son senelerda ülkemizde ve bütün dünyada tartışılan 90 dakikalık oyunda, topun alanda kalma müddetini nasıl arttırılacağını, kurallar harici yorumu da içine katarak, Collina tarafınca hakemlere talimatlar verilerek, bu mühletin 60 dakikalara kadar çıkarılması sağlandı. Liglerin içinde oynanan Dünya Kupası’nda, Messi’nin, Ronaldo’nun ve öbür oyuncuların performanslarında bir artış olduğu kanaatindeyim. Yorgunluk olmadığı takdirde yetenekli oyuncuların ortaya çıkabileceği bir ortam oluştu” tabirlerini kullandı.

“Halil Umut Meler, kendini Avrupa maçlarına bakılırsa ayarlıyor”

FIFA kokartını yeni alan hakemlerin karşılaşmaları yönetirken dikkat edeceği konulara ait Namoğlu, “Halil Umut Meler, kendini Avrupa maçlarına bakılırsa ayarlıyor. Kendisinin yönettiği maçlarda, sıradan faulleri çalmayarak, oyunu az durdurup, futbol oynatmaya çalışıyor. Tüm turnuvalarda gözlemcilerin beklentisi de bu istikamette.

FIFA kokartını yeni alan hakem arkadaşların da maçları bu türlü yönetmesinde yarar var. Cüneyt Çakır’ın yönettiği maçlara baktığımız vakit yalnızca Türk hakemlerin değil, dünya üstündeki hakemlerin de kolay kolay elde edemeyeceği bir muvaffakiyet elde ettiğini görüyoruz” sözlerini kullandı.

“VAR ile yüzde 99 muvaffakiyet sağlandı”

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle alakalı da açıklamalarda bulunan Yusuf Namoğlu, “VAR sistemi için, bizdilk evvel Almanya ve İtalya çalışmalarına başladı. İşin mali boyutunda periyodun TFF Lideri Yıldırım Demirören bana bu işi ertelemeyi teklif etti.

Ben de kendisine, ne kadar ertelersek o kadar Avrupa’dan geri kalacağımızı anlattım. Lider, kulüplerden de takviye alarak bu sistemin önünü açtı. Bu sistem ile yüzde 99 muvaffakiyet sağlandı” biçiminde konuştu.

“Son kelamı MHK’nin dediğini düşünüyorum”

Bu dönem uygulanmaya başlanan ve Spor Toto Muhteşem Lig’de müsabakaları yönetecek hakemlerin belirlendiği ‘Dijital Atama Yöntemi’ne yönelik MHK eski Lideri Namoğlu, “Teknolojiden kesinlikle yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Hakem atamalarını her ne kadar sistem otomatik yapıyor olsa da hakemin özellikleri sisteme girildikten daha sonra aslına bakarsanız bir daha istediğiniz hakemi istediğiniz maça atayabilirsiniz. Atamalar sistem tarafınca yapılsa dahi son kelamı MHK’nin dediğini düşünüyorum” cümlelerine yer verdi.

“TFF Lideri, her mevzuda en ön pozisyonda bulunmak istiyor”

“TFF Lideri, her hususta en ön pozisyonda bulunmak istiyor” diyen Yusuf Namoğlu, şu biçimde devam etti:

“Bir insan fazlaca şey biliyor olabilir lakin her şeyi bilemez. MHK Lideri Sabri Çelik, gerektiğinde TFF Başkanı’na ‘dur’ diyebilmeli. Zira TFF ne kadar müdahale ederse o kadar sorun çıkar.”

“Değişim yeterlidir, fakat vakit içindeması gerçek olduğunda iyidir”

Ferhat Gündoğdu başkanlığındaki MHK periyodunda Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus üzere hakemlerin liste dışı bırakılması konusuna da değinen Yusuf Namoğlu, “Değişim düzgündür, fakat vakit içindeması gerçek olduğunda güzeldir. Dönemin ortasında hakem değişikliğine gidilirse bu yanlış olur. Cüneyt çakır ve takımının son dünya kupasında bakılırsav almak için, hakemliklerinin 1 yıl daha uzatılmasını talep ettiler. Lakin kendi ülkenizde nazaranv alamıyorken UEFA, FIFA size tertiplerde nazaranv vermez” dedi.